Jak prawidłowo przechowywać opony

Wymiana lub naprawa opon to czynności, które wiążą się ze sporymi kosztami. Dlatego tak ważne jest to, aby przechowywać je w odpowiedni sposób. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych wydatków i korzystać z nich przez długi czas. Jak prawidłowo przechowywać opony?

Jak przechowywać opony – czyszczenie

Bardzo ważne jest to, aby przed przechowaniem ogumienia – niezależnie, czy są to opony zimowe, czy letnie, usunąć z nich wszelkie pozostałości błota, brudu i pyłu hamulcowego. Zwykłe środki czyszczące mogą w tym przypadku się nie sprawdzić. Dlatego warto zainwestować w specjalne specyfiki, które służą właśnie do pozbywania się tego typu zanieczyszczeń.

W przypadku braku dostępności odpowiednich środków czyszczących można wymieszać  łagodne mydło oraz letnią wodę. Następnie należy użyć szczotki ze średniej twardości włosiem, aby pozbyć się zabrudzeń. Warto pamiętać o tym, aby nie stosować środków ściernych, ponieważ mogą znacznie przyspieszyć rozpad gumy. Ostatnim krokiem jest wysuszenie opon, trzeba robić to w suchym i zacienionym miejscu, unikając mocnego słońca. Następnie warto zakonserwować ogumienie dedykowanymi do tego specyfikami.

Przechowywanie opon

Przechowywanie opon – trzymaj je z dala od promieni słonecznych

Promienie UV są czynnikiem, który najbardziej wpływa na starzenie się opon. Ich bezpośrednie działanie może nagrzać gumę i spowodować jej przedwczesne zniszczenie. Wiązki UV wnikają w gumę, a następnie ją wysuszają, co wpływa na jej szybszy rozkład.

Dlatego opony powinny być przechowywane w zacienionym, najlepiej suchym i zadaszonym miejscu. Ogumienie warto ułożyć z dala od okien, przez które wpadają intensywne promienie słońca. Ponadto, można także zainwestować w specjalne pokrowce do przechowywania opon, które również chronią przed promieniowaniem UV.

Przechowywanie kół – podstawowe zasady

Nie każdy ma możliwość przechowywania kół w specjalnym serwisie lub warsztacie. Dlatego właściciele samochodów często decydują się na samodzielnie przechowywanie ogumienia. Niestety w wielu przypadkach popełniają oni błędy, które przekładają się na uszkodzenia opon.

Zdarza się, że kierowcy decydują się na przechowywanie opon na zewnątrz – balkonie, tarasie lub podjeździe garażowym, bez okrycia ich osłoną. Innym często popełnianym błędem, jest przechowywanie opon w garażu, który jest narażony na zmiany temperatury, na przykład poprzez nieodpowiednio wykonaną warstwę izolacyjną. Aby koła zachowały swoje właściwości oraz dobrą kondycję techniczną, a na ich powierzchni nie pojawiła się korozja, należy przechowywać je w suchym pomieszczeniu. Temperatura powinna wynosić w nim około 15 stopni Celsjusza. Co więcej, opony należy umieszczać z dala od chemikaliów, które mogłyby uszkodzić gumę. Warto także pamiętać o tym, aby nie znajdowały się na brudnej nawierzchni.

Jak przechowywać opony bez felg?

Jeśli decydujemy się na przechowywanie opon bez felg, należy je ustawić pionowo na bieżniku. W przypadku tego sposobu trzeba pamiętać również o tym, aby przynajmniej raz w miesiącu zmieniać ich położenie. Oznacza to, że należy je regularnie obracać o 90 stopni. Można również ułożyć je na stojaku, dzięki czemu nie będą stykać się z podłożem. Jeśli chcemy uniknąć ewentualnej deformacji ogumienia, nie należy wieszać opon bezpośrednio na hakach.

Jak przechowywać opony z felgami

W przypadku przechowywania opon z felgami należy pamiętać o tym, aby nie ustawiać ich pionowo. Pod wpływem ciężaru obręczy, mogą one ulec deformacji. W jakiej pozycji przechowywać zatem opony z felgami? Najpierw trzeba zabezpieczyć podłoże tekturą, styropianem lub płytą pilśniową. Następnie koła układamy jedno na drugim, tworząc stos. Pomiędzy opony można również włożyć tekturę. Kolejnym sposobem jest powieszenie ogumienia na hakach lub specjalnym stojaku. Ciśnienie w nieużytkowanych oponach na felgach powinno mieć taki sam poziom jak podczas eksploatacji.

Sezonowe przechowywanie opon

Opony przechowuje się przez cały rok. Ogumienie zimowe chowa się w magazynie na lato i na odwrót. Każdy z tych okresów ma własną specyfikę, dlatego należy dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie związane z magazynowaniem i dostosować przestrzeń do wymagań danej pory roku – ciepła, wilgotności i natężenia promieni słonecznych.

Konsekwencje nieodpowiedniego przechowywania kół

Podczas nieodpowiedniego przechowywania opony ulegają degradacji. Ogumienie jest bardzo wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych – słońce czy temperaturę. Czas także działa na niekorzyść jego struktury. Skutkiem może być odkształcenie opony, co w efekcie prowadzi, na przykład do znacznie głośniejszej pracy podczas jazdy lub szybszego ścierania się bieżnika. Pamiętajmy o tym, że to ogumienie ma bezpośredni kontakt z podłożem i odpowiada w dużej mierze za skuteczność hamowania. Dlatego powinno zawsze mieć dobry stan techniczny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here