Karoseria samochodu

Powłoki lakiernicze we współczesnych samochodach posiadają znacznie mniejszą grubość niż te, stosowane dawniej. W prawdzie nowoczesne technologie pozwalają lepiej zabezpieczyć karoserię pojazdu przed korozją i wpływem czynników zewnętrznych, jednak faktem jest, że powłoka lakiernicza jest po prostu cieńsza. Nowoczesny lakier dokładniej pokrywa karoserię i nie dopuszcza do powstawania korozji, ale z drugiej strony jest bardziej wrażliwy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dlatego karoserie współczesnych pojazdów wymagają specjalnego traktowania. Podczas eksploatacji każdy samochód narażony jest na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych. Oprócz opadów atmosferycznych, soli sypanej na drogi czy chemikaliów znajdujących się na każdej jezdni, które pochodzą z innych pojazdów, samochód narażony jest na kontakt z drobinkami asfaltu, kurzem, drobnymi kamieniami czy odchodami ptaków. Wszystko to sprawia, że niezabezpieczona dodatkowo karoseria z biegiem lat ulega zniszczeniu.

Usuwanie uporczywych zabrudzeń z karoserii samochodu

Aby dłużej cieszyć się błyszczącą karoserią własnego auta powinniśmy zadbać o powłokę lakierniczą już od nowości. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że częste mycie nie jest tutaj wystarczającym rozwiązaniem. Należy przede wszystkim usuwać uporczywe zabrudzenia, które dokonują największej destrukcji w powłoce lakierniczej. Pozostałości po owadach, ptasie odchody, drobinki smoły z asfaltu, a nawet sok z drzew potrafią głęboko wniknąć w powłokę lakierniczą nieodwracalnie ją niszcząc. Wszystkie wymienione nieczystości zawierają w składzie żrące substancje, które naruszają strukturę powłoki lakierniczej. Chociaż efektu ich działania nie jesteśmy w stanie zauważyć od razu, po jakimś czasie zanieczyszczone miejsca matowieją, zmieniają barwę lub wręcz zaczynają rdzewieć pod spodem. Dlatego bardzo istotną sprawą jest usuwanie wszelkich zabrudzeń na bieżąco. Trzeba pamiętać, że wizyta w myjni automatycznej czy mycie ręczne nie załatwią sprawy. Do usunięcia uporczywych zabrudzeń służą specjalne płyny, które aplikuje się poprzez natryskiwanie i spłukiwanie wodą. Lista zabrudzeń, które niszczą lakier i wymagają naszej szybkiej reakcji obejmuje:

  • odchody ptaków
  • żywicę z drzew
  • resztki owadów
  • drobinki smoły i asfaltu
  • benzynę, olej i inne płyny chemiczne

Jeśli nie zauważymy ich od razu, prawdopodobnie zwrócą naszą uwagę w myjni, ponieważ zazwyczaj nie dają się usunąć przez zwykłe mycie. Zamiast szorować lakier – co może doprowadzić do jego porysowania, lepiej jest sięgnąć po specjalne kosmetyki w sprayu, które dedykowane są do uporczywych zabrudzeń.

Zabezpieczanie lakieru

Wrażliwe powłoki lakiernicze współczesnych samochodów wymagają specjalnego traktowania. Jeżeli uporamy się z usunięciem wszystkich zanieczyszczeń i dokładnie umyjemy auto możemy sięgnąć po kosmetyki zabezpieczające lakier. Należy tylko przypomnieć, aby do mycia samochodu nigdy nie używać płynu do mycia naczyń czy innych substancji znanych z gospodarstwa domowego. Są one przystosowane przede wszystkim do usuwania tłuszczu, dlatego karoserię naszego samochodu mogą pozbawić cennej warstwy ochronnej. Mycie karoserii powinniśmy wykonywać zawsze przy użyciu specjalnego szamponu samochodowego!

Po umyciu i wysuszeniu auta należy nałożyć na powierzchnię karoserii wosk zabezpieczający. Producenci kosmetyków samochodowych wprost prześcigają się w oferowaniu coraz skuteczniejszych środków. Oczywiście warto używać produktów z najwyższej półki. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecne technologie powodują, że nawet woski wodne – te które możemy nałożyć już w myjni automatycznej – są wystarczająco dobrej jakości. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie woskowania, warto zakupić kosmetyk wykorzystujący tzw. nanotechnologię. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje działanie substancji na poziomie molekularnym. Cząsteczki kosmetyków przenikają do struktury lakieru, łącząc się z cząsteczkami powłoki. Dzięki temu uzyskuje się lepszy efekt zabezpieczający.

Polerowanie karoserii

Co zrobić, jeżeli zaniedbaliśmy lakier, albo jeśli kupiliśmy auto używane, którego karoseria nie prezentuje się najlepiej? Drobne rysy, a nawet zmatowienie lakieru dają się zniwelować za pomocą past polerskich. Lekko ścierne kosmetyki do polerowania umożliwią usunięcie wszelki zarysowań i nierówności na lakierze. Po zabiegu polerowania karoseria odzyska blask, jednak zabieg nie może być przeprowadzany zbyt często. Przy okazji warto jest skorzystać z profesjonalnego warsztatu. W prawdzie na rynku dostępne są urządzenia do samodzielnego przeprowadzenia polerowania, jednak w praktyce posługiwanie się nimi wymaga dużej wprawy. Jeżeli karoseria jest mocno zmatowiała lub na jej powierzchni widoczne są wyraźne rysy lepiej jest auto powierzyć specjalistom. Przy okazji warto także dokonać napraw blacharskich. Pamiętajmy, że karoseria zaatakowana rdzą będzie dalej sukcesywnie niszczeć. Wszelkie purchle i miejsca powstawania korozji należy zeszlifować i naprawić u blacharza. Inaczej proces korozji będzie postępował.

Nowoczesne technologie, które przebojem wchodzą do motoryzacji powodują, że blacha karoserii samochodowych jest już na etapie produkcji dobrze zabezpieczana przed korozją. Metal jest cynkowany, a powłoki lakiernicze nakładane są w kilku warstwach. Procesy lakierowania wykonywane są automatycznie w ściśle kontrolowanych warunkach. Wszystko to sprawia, że lakiery dokładnie pokrywają powierzchnię karoserii, są lśniące i posiadają wyjątkowe walory estetyczne. Niestety współczesne powłoki są jednocześnie o wiele cieńsze. Lakier jest w prawdzie atrakcyjniejszy wizualnie i lepiej pokrywa karoserię niż ten w starych pojazdach, ale jednocześnie stał się bardziej wrażliwy na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Dlatego w codziennej eksploatacji samochodu nie należy zapominać o odpowiednim dbaniu o karoserię i zabezpieczaniu powłoki lakierniczej.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here