Numer VIN

Znakowanie samochodów numerem VIN weszło do przemysłu motoryzacyjnego w latach osiemdziesiątych. System identyfikacji jest zgodny z międzynarodowym standardem ISO i został przyjęty przez producentów samochodów na całym świecie. Dzięki temu VIN (Vehicle Identification Number), zwany także numerem nadwozia, stał się swoistym identyfikatorem każdego pojazdu. Odczytując kolejno wszystkie symbole zawarte w 17 znakach numeru, możemy zdobyć informacje na temat rodzaju pojazdu, jego daty produkcji i miejsca montażu, typu silnika oraz innych cech szczegółowych. Numer ten wybity jest na nadwoziu pojazdu oraz zapisany w dowodzie rejestracyjnym. Stanowi podstawę dla wszelkich działań administracyjnych związanych z pojazdem. Dlatego posługując się numerem VIN możemy poznać historię samochodu oraz dowiedzieć się, czy nie figuruje w policyjnych kartotekach. Numer VIN to podstawa identyfikacji aut skradzionych na terenie Unii Europejskiej.

Gdzie znajduje się VIN

VIN jest nanoszony przez producenta samochodu. W kwestii jego umiejscowienia nie obowiązują jednoznaczne regulacje. Dlatego w wielu rodzajach pojazdów znajdziemy go w innym miejscu. Poszczególne marki lubią umieszczać VIN w charakterystyczny dla siebie sposób. Np. Mercedes umiejscawia numer identyfikacyjny w podłodze pod dywanikiem kierowcy. Inni producenci wytłaczają oznaczenie w komorze silnika, na podszybiu, a nawet w bagażniku. Ważne jest to, że numer identyfikacyjny zawsze wyryty jest na ramie pojazdu, a więc w miejscu, które stanowi stały (niewymienialny) element samochodu. Ponadto jest on zapisany na tabliczce znamionowej oraz w dokumentach: karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym.

Co oznaczają numery VIN

Ujednolicony system znakowania pojazdów umożliwia odczytanie szeregu informacji na temat samochodu z ciągu 17 znaków. Dla ułatwienia identyfikacji w numerach stosowane są tylko cyfry arabskie oraz litery alfabetu łacińskiego z wyłączeniem liter I, O oraz Q, aby niemożliwe było ich pomylenie z jedynką lub zerem.

  1. Pierwszy trzy-znakowy człon kodu mówi o producencie pojazdu
  2. Drugi element składa się z sześciu znaków, w których zakodowane są informacje na temat typu pojazdu oraz jego niektórych cech, takich jak rodzaj silnika czy skrzyni biegów, pojemność itp.
  3. W ostatnim członie zawarte są informacje na temat daty produkcji czy miejsca montażu auta

Wymienione wartości to jednak nie wszystkie dane o pojeździe, których możemy dowiedzieć się na podstawie numeru. VIN będzie zawsze figurował w kartotekach policyjnych, jeśli kradzież samochodu została zgłoszona. Na podstawie numeru możemy dowiedzieć się także o czynnościach serwisowych wykonywanych w pojeździe. Autoryzowane stacje obsługi mają zwyczaj prowadzenia dokumentacji, dlatego posługując się VIN-em możemy znaleźć wiadomości na temat tego gdzie auto było serwisowane i jakie czynności zostały wykonane. Dotyczy to także wszelkich napraw blacharskich, jeżeli tylko zostały przeprowadzone w autoryzowanym serwisie.

Historia pojazdu w ministerstwie

Posługując się numerem VIN możemy sprawdzić historię pojazdu w oficjalnym serwisie przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wpisując numer identyfikacyjny oraz datę pierwszej rejestracji i nr tablic znajdziemy dodatkowe informacje na temat dotychczasowych właścicieli, liczby przejechanych kilometrów do czasu ostatniego przeglądu, ważność ubezpieczenia OC czy datę badania technicznego. Internetowy serwis uruchomiony przez instytucje państwowe jest krokiem w kierunku walki z kradzieżami samochodów. Możliwość sprawdzenia historii auta to także ogromne ułatwienie dla klientów kupujących samochód używany.

Co jeszcze oferuje VIN?

VIN to także niezwykle istotne ułatwienie na wypadek poszukiwania niestandardowych części i podzespołów, które należy wymienić. Warsztaty motoryzacyjne posługując się numerem identyfikacyjnym bez problemu mogą znaleźć część samochodową idealnie pasującą do danego modelu auta. Warto także zaznaczyć, że w internecie funkcjonuje wiele serwisów oferujących raport  o samochodzie sporządzany na podstawie wszystkich wyszukanych informacji. Z takiej opcji warto skorzystać dodatkowo, jeśli kupujemy samochód używany i nie mamy pewności co do jego pochodzenia. Podczas oglądania używanego samochodu, jeśli jesteśmy potencjalnymi nabywcami, naszą uwagę powinny zwrócić ślady manipulacji przy numerze. Przebijanie oznaczeń, wycinanie całych elementów nadwozia czy wspawywanie numerów z innych pojazdów to stała praktyka, którą posługują się złodzieje samochodów. Na szczęście dzięki rozbudowanym bazom policyjnym ten proceder powoli zanika, a ilość kradzionych samochodów sukcesywnie maleje. Kupując używane auto musimy jednak dokonać dokładnego sprawdzenia numeru VIN. Pamiętajmy, że w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży, to na nas spada wszelka odpowiedzialność za samochód.

Numer VIN jest porównywany do nr PESEL, który nadawany jest każdemu obywatelowi. Międzynarodowe ujednolicenie systemu identyfikacji umożliwiło służbom policyjnym walkę z przestępczością samochodową, a także ułatwiło wszelkie działania administracyjne. Numer nadwozia zawiera wszelkie informacje na temat pojazdu oraz jego historii. Jego autentyczność oraz zgodność we wszystkich dokumentach świadczy o legalności samochodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here