To jeden z kluczowych elementów, jeśli chodzi o przekładnię pasową. Pas zębaty na tle innych będzie wyróżniać się przede wszystkim specjalnym wypełnieniem – właśnie w formie zębów, stąd jego nazwa. Specyficzna budowa pozwala na pracę pasa zębowego bez występowania jakichkolwiek poślizgów. To bardzo istotna właściwość, jeśli chodzi o niektóre urządzenia. Szeroki wybór pasków zębatych dostępny jest w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/26-mechanika/pasy-zebate-kola-zebate

Mamy cztery podstawowe elementy, które składają się na pas zębaty:

– zęby
– chroniąca powłoka
– kord
– grzbiet

Budowa – z czego składa się pas zębaty?

Przede wszystkim podkreślmy, że wysokiej jakości rozwiązania w tej kategorii, są produkowane z użyciem sztucznych tworzyw, z bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Mowa tu w głównej mierze o poliuretanie, który cieszy się bardzo dobrym poziomem odporności na oddziaływanie promieni słonecznych. A na dodatek, różnego typu chemicznych substancji. Warto też wspomnieć, że jest wysoce odporny na powierzchniowe ścieranie oraz zginanie. Co do poliuretanu, nie wykazuje on higroskopijnych właściwości. Kolejne tworzywo, równie popularne co poliuretan, to w tym przypadku guma. Tu jednak każda grupa podziałek pasów tworzona jest wyłącznie jako jeden typ.

Z użyciem gumy syntetycznej wykonuje się pasy typu HDT. Mowa o pasach z następującymi podziałkami: 3M, 5M, 8M, 14M a także calowe, czyli MXL, XL, L, H, XH. Syntetyczna guma stanowi tutaj grzbiet pasa, kord zrobiony jest ze szklanego włókna. Zęby z kolei robi się z tego samego materiału, co grzbiet. Są one pokryte specjalną warstwą tkaniny z poliestru. Są też różne wersje, w których wzmocniony kord wytwarza się z użyciem aramidu.

Pasy AT5, AT10, T2,5, T5 i T10 tworzy się z poliuretanu – chodzi o grzbiet oraz zęby. Z kolei kord wykonuje się ze stali.

Gdzie znajduje zastosowanie pas zębaty?

Przede wszystkim znajdziemy je w konstrukcjach, które mają odznaczać się cichym i wysoce precyzyjnym trybem pracy. Mogą być zarówno elementami w większych, ale też mniejszych zespołach. Wykorzystuje się je w silnikach spalinowych, maszynach służących w przemyśle ciężkim. Chodzi o przenośniki taśmowe, obróbkę drewna. Ale nie tylko, bo szlifierki czy wiertarki, wentylatory – jak i wiele mniejszych urządzeń, również działa dzięki obecności pasów zębatych.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Akcesoria CNC, która od wielu lat oferuje wysokiej jakości sterowniki silników krokowych: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/82-automatyka/sterowniki-silnikow-krokowych

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here