Płyty drogowe

Zastosowanie płyt drogowych to najwygodniejszy sposób na stworzenie drogi dojazdowej oraz innej infrastruktury o charakterze tymczasowym. Konieczność stworzenia tymczasowego dojazdu ma miejsce najczęściej w przypadku prac konstrukcyjnych przy inwestycji, gdy docelowy układ drogowy dopiero powstaje. Gotowe płyty pozwalają na szybkie i niedrogie doprowadzenie dojazdu na teren budowy oraz zorganizowanie ruchu na terenie inwestycji.

Wykorzystanie płyt drogowych przy budowie dróg tymczasowych

Wybierając płyty drogowe najlepiej dopasowane do naszych potrzeb powinniśmy przeanalizować jakiego rodzaju ruch, tj. jakich pojazdów oraz o jakim natężeniu, będzie się odbywał na tych płytach. Zasadniczo każda płyta będzie w stanie obsłużyć ruch samochodów osobowych, jednak pojazdy budowlane i ciężarowe posiadają zazwyczaj dużo większa masę.

Ciężki sprzęt budowlany oraz pojazdy przewożące materiały budowlane niejednokrotnie posiadają nacisk 11,5 tony na oś, przez co powinny poruszać się wyłącznie po nawierzchni będącej w stanie przyjąć takie obciążenie bez naruszenia konstrukcji drogi tymczasowej. Właśnie ze względu na masę pojazdów budowlanych niezbędne jest aby dobrać płyty dopasowane do przewidywanego nacisku. Ze względu na ogromne naciski oraz znaczną wartość pojazdów poruszających się po płytach drogowych, to jakość powinna być priorytetem przy ich wyborze.

Nie warto przesadnie oszczędzać licząc na to ze nic złego się nie stanie. Płyty niedopasowane do obsługiwanego nacisku mogą pękać, w konsekwencji pojazdy wykorzystywane na budowie mogą ulec kosztownym uszkodzeniom, a w niektórych przypadkach tego rodzaju zdarzenie kończy się groźnym wypadkiem.

Solidne płyty drogowe

Główny podział płyt drogowych to podział na płyty betonowe oraz ażurowe typu jomb. Płyty betonowe składają się w całości z jednolitej tafli betonu po której mogą poruszać się pojazdy. Płyty ażurowe posiadają natomiast otwory w których odciśnięte zostaje podłoże, w wyniku czego płyta zostaje dobrze osadzona w ziemi. Dzięki swojej konstrukcji doskonale trzymają się podłoża, przez co są wykorzystywane przy stabilizowaniu osuwisk oraz budowie dróg na podłoży pochyłym. Płyty ażurowe są również chętnie wykorzystywane przy utwardzaniu parkingów.

Ceny za płyty drogowe oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. W przypadku płyt betonowych ceny zaczynają się od nieco ponad osiemdziesięciu złotych za metr kwadratowy. Jeżeli mamy zapotrzebowanie na znaczną ilość dróg dojazdowych na terenie inwestycji, wówczas warto rozważyć zakup płyt używanych. Będą tańsze o około 30% na metrze kwadratowym, a ich wartość użytkowa nie ustępuje nowym produktom. Ceny płyt ażurowych zasadniczo nie odbiegają od cen płyt drogowych jednolitych.

Prefabrykaty betonowe – płyty betonowe

Projektując drogę budowana przy użyciu płyt drogowych należy pamiętać że płyty występują w określonych wymiarach, i to z takich gotowych elementów musimy złożyć drogi na terenie inwestycji. Płyty drogowe są dostępne w standardowej szerokości 3 metrów, oraz długości wahającej się od jednego do półtora metra.

Najważniejszą różnicą jest grubość płyty wahająca się od piętnastu do dwudziestu centymetrów, mająca kluczowe znaczenie dla wytrzymałości drogi. Im grubsza płyta, tym oczywiście może być wykorzystywana do poruszania się cięższych pojazdów. Najcięższy sprzęt budowlany powinien poruszać się wyłącznie po zbrojonych płytach żelbetowych.

Pamiętajmy że złe dopasowanie płyt drogowych do masy wykorzystywanego sprzętu budowlanego może skutkować pękaniem płyt pod wpływem nacisku, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku oraz znacznych strat materialnych. Dlatego przy projektowaniu dróg technologicznych na terenie inwestycji oraz doboru płyt drogowych warto zasięgnąć rady u specjalistycznej firmy dostarczającej płyty.

Źródło: http://mstal24.pl/bramy-wroclaw/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here