Podatek od kupna samochodu. Jakie stawki w 2018 roku?

Do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – tj. podatku za samochód – zobowiązany jest każdy, kto zakupił auto od podmiotu nie będącego płatnikiem VAT.

Decyzja o kupnie samochodu zawsze poprzedzona jest długim namysłem. Kupujący przegląda wiele ofert, by wybrać tę najbardziej atrakcyjną. Nie każdy jednak wie, że formalności nie kończą się w momencie zakupu wymarzonego pojazdu. Najczęściej trzeba też uiścić podatek od kupna samochodu. Jakie są obowiązujące przepisy i stawki w 2018 roku?

Zakup samochodu podatek

Do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych – tj. podatku za samochód – zobowiązany jest każdy, kto zakupił auto od podmiotu nie będącego płatnikiem VAT. Sytuacja taka dotyczy więc większości nabywców używanych pojazdów.

Od kilkunastu lat wysokość podatku pozostaje niezmienna i wynosi 2 proc. od ogólnej wartości pojazdu. Wielu kierowców próbuje niejako oszukać system, wpisując na umowie zaniżoną kwotę kupna. Taki szwindel nie ma najmniejszego sensu, bowiem urzędnicy dysponują własnymi tabelami, w których określone są przybliżone ceny poszczególnych modeli.

Podsumowując, jeśli wartość zakupionego samochodu wynosi 20 tys. zł, kwota podatku do zapłaty równa jest 400 zł.

Więcej o podatku

Wielu właścicieli aut zastanawia się, ile czasu mają na zapłacenie podatku od zakupu samochodu. Otóż, przepisy określają, że jest to 12 dni od momentu zakupu. Jeśli z jakichś przyczyn kupujący nie złożył deklaracji w tym czasie, może zapobiec wymierzeniu kary i wystosować pismo zwane „czynnym żalem”. Jest to przyznanie się do winy oraz zobowiązanie się do uiszczenia zaległej kwoty wraz z ustawowymi odsetkami.

Czynny żal na nic się nie zda, jeśli urząd skarbowy zdążył już wszcząć procedurę ukarania spóźnialskiego kupującego. W takim przypadku przygotować się należy na konieczność zapłacenia grzywny. A ta bywa bardzo dotkliwa – wynosi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Obowiązek zapłaty podatku przedawnia się po upływie pięciu lat od dnia kupna pojazdu.

Kto nie musi płacić?

Przepisy przewidują zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku za samochód w szczególnych przypadkach.

Osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własny użytek, nie muszą się martwić koniecznością odprowadzenia podatku. Podobnie jest z kupującymi, którzy nabyli pojazd warty nie więcej niż tysiąc złotych.

Podatku nie trzeba również płacić, jeśli transakcji dokonuje się z podmiotem będący płatnikiem VAT. Dotyczy to na przykład transakcji z komisem samochodowym. Osoba, która sprowadziła auto zza granicy, także nie musi odprowadzać podatku od kupna samochodu.

Jak zapłacić podatek?

Podatek za samochód można zapłacić w urzędzie skarbowym. W tym celu należy wypełnić druk PCC-3, bądź też PCC-3/A (jeśli auto kupiło kilka osób). Na szczęście niekoniecznie trzeba się do urzędu fatygować osobiście. Równie dobrze można druk złożyć w formie elektronicznej, bądź też wysłać go listem poleconym.

Ustaloną kwotę podatku wpłaca się na konto urzędu skarbowego. Wtedy zyskuje się pewność, że dopełniło się wszystkich niezbędnych formalności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here