Wymiana opon

Jesienią i wiosną coraz częściej można zaobserwować kierowców, którzy samodzielnie wymieniają koła w  swoich samochodach. Wszyscy właściciele pojazdów, którzy posiadają opony zimowe założone na drugim komplecie felg, nie muszą przecież korzystać z zakładu wulkanizacyjnego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie pozwalające uniknąć stania w długich kolejkach, które pojawiają się zwykle po pierwszych jesiennych opadach śniegu. Aby jednak całą operację przeprowadzić sprawnie i bezpiecznie, warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.

Czas i miejsce

Na wymianę kompletu felg warto przeznaczyć pogodne przedpołudnie, kiedy praca przy samochodzie sprawia najwięcej przyjemności. Trzeba też wcześniej pomyśleć o odpowiednim miejscu. Jeśli nie posiadamy garażu ani własnej posesji możemy całą operację przeprowadzić na zwykłym parkingu. Warto tylko wybrać przestronne miejsce, abyśmy bez trudu mogli przemieszczać się wokół samochodu. Należy także zadbać o to, aby teren był płaski i równy. Podnoszenie samochodu na pochyłym terenie może skończyć się obsunięciem auta i uszkodzeniem podwozia, a ponadto zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Klucz i podnośnik

W zestawie podstawowych narzędzi samochodowych, które znajdują się w każdym aucie jest klucz i podnośnik. Fabryczne, standardowo dodawane narzędzia nie zawsze są najwygodniejsze w stosowaniu. Zazwyczaj są bowiem przeznaczone na wypadek nagłej awarii. Jeżeli chcemy zapewnić sobie wygodną i komfortową pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w klucz z długim ramieniem. Dzięki niemu znacznie łatwiej będzie nam odkręcić zapieczone śruby. Dobrym rozwiązaniem są klucze teleskopowe i krzyżakowe, pod warunkiem, że wykonane są ze stali wysokiej jakości. Możemy także pokusić się o zakup klucza dynamometrycznego, za pomocą którego dokręcimy śruby kół z odpowiednią siłą.

Podnośnik będący w standardowym wyposażeniu gwarantuje wprawdzie bezpieczne podniesienie pojazdu, ale nie jest tak wygodny, jak dostępne na rynku podnośniki hydrauliczne. Ich zakup nie powinien przekraczać stu złotych, zatem gdy weźmiemy pod uwagę wizyty u wulkanizatora – inwestycja szybko się zwróci. Warto zatem posiadać w domu dodatkowy podnośnik samochodowy. Do wyboru mamy lewarki hydrauliczne – tak zwane żaby, które należą do najwygodniejszych, ale zajmują też dużo miejsca. Inne rozwiązanie stanowią podnośniki słupkowe, które charakteryzują się niewielkim rozmiarem. Pełen komfort i wygodę zapewnią nam dodatkowo kobyłki, dzięki którym możemy ustawić w górze całe auto.

Konieczne kliny

Przy korzystaniu z lewarków samochodowych niezbędne jest zabezpieczenie auta przed obsunięciem. W tym celu należy podłożyć pod koła kliny lub kołki. Jeśli nie posiadamy specjalnych klinów powinniśmy użyć chociażby zwykłych desek czy kamieni. Wielu kierowców podnosząc auto zapomina o podłożeniu klinów pod koła. Jest to działanie bardzo nieodpowiedzialne, przed którym należy wyraźnie przestrzec.

Smar i WD-40

Przy odkręcaniu zapieczonych śrub przydaje się preparat WD-40. Spryskanie śruby zwykle mocno ułatwia jej odkręcenie. Smaru powinniśmy natomiast użyć przed założeniem felgi. Należy po prostu posmarować piastę, co nie tylko wpłynie na łatwiejsze zdejmowanie koła za pół roku, ale także zabezpieczy elementy przed wpływem wilgoci, soli i innych czynników zewnętrznych. Do smarowania piast służy smar miedziany, dostępny w sklepach motoryzacyjnych za niewielką cenę. Możemy kupić zwykły smar w tubce czy puszce lub smar miedziany w sprayu, którego aplikacja będzie bardzo łatwa i wygodna.

Bezpieczne dokręcanie śrub

Na koniec warto przypomnieć o tym, że przy odkręcaniu śruby należy poluzować (poruszyć) zanim auto znajdzie się w górze. Podobna zasada dotyczy przykręcania śrub, które należy dokładnie dociągnąć gdy auto znajdzie się na ziemi. Ponadto należy operować śrubami w sposób krzyżakowy. Polega to na luzowaniu (także dokręcaniu) wszystkich śrub jednocześnie. Należy po prostu dokręcać każdą śrubę działając naprzemiennie. Wtedy felga będzie przylegać do piasty w sposób symetryczny i zapewnimy odpowiedni rozkład sił.

Wyposażenie dodatkowe

Do wszystkich zabiegów przy kołach samochodowych przydają się rękawice ochronne, dzięki którym wygodniej będzie nam operować kluczem. Ponadto uchronimy dłonie przed zabrudzeniem smarem oraz przed drobnymi skaleczeniami, które zdarzają się w tego typu pracy.

Warto przypomnieć, że na wyposażeniu samochodu musimy posiadać kamizelkę odblaskową i trójkąt ostrzegawczy. W prawdzie nie użyjemy ich na parkingu, ale jeśli zdarzy się nam awaria w trasie – obligatoryjnie musimy z nich skorzytać.

[Głosów:5    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here