Zamarznięte szyby to zimowe utrapienie kierowców. Skutecznie podnoszą ciśnienie zwłaszcza wtedy, gdy spieszymy się do pracy, a czas ucieka. Na szczęście istnieje 5 sprawdzonych, a przy tym bezpiecznych sposobów na zamarznięte szyby.
Klasyczne rozwiązanie, czyli skrobaczka i miotełka
Użycie plastikowej łopatki to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się lodu z szyby. Jest zalecany przede wszystkim wtedy, gdy po prostu nie mamy innego wyjścia. Dlaczego? Według niektórych częste skrobanie szyb twardym plastikiem prowadzi do stopniowego nagromadzania się mikrouszkodzeń. Z czasem, zarysowań będzie na tyle dużo, że pogorszą widoczność. Jak wiadomo, wymiana szyby w samochodzie nie jest tanią sprawą. Chociaż skrobaczka sama w sobie nie ma aż tak destrukcyjnego wpływu, to nie warto jej nadużywać. Przyciśnięte przez plastik drobinki kurzu i brudu znajdujące się na szybie mogą powodować powstawanie mikrouszkodzeń. Może dojść też do uszkodzenia uszczelek i lakieru. Dlatego najlepiej stosować skrobaczkę w naprawdę skrajnych przypadkach i sytuacjach bez wyjścia.
Środki chemiczne i polanie szyby wodą
Kolejny sposób, prosty, znany i lubiany przez kierowców, to użycie odmrażacza. Tutaj mamy do czynienia z substancją, którą rozprowadzamy na szybie, aby po chwili bez problemu usunąć lód za pomocą gumowej skrobaczki. W tym przypadku unikamy intensywnego i długotrwałego pocierania plastikiem, co z pewnością będzie miało lepszy wpływ na stan naszej szyby. Co więcej, niektóre preparaty skutecznie zapobiegają osadzaniu się lodu w późniejszym czasie. Warto celować w odmrażacze od znanych producentów, które znajdziesz m.in. w sklepie motoryzacyjnym Autos.
Trzecia metoda, która podobnie jak pierwsza jest stosowana wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia, to polanie szyby wodą. Nie może być ona gorąca, a zaledwie letnia – przy zbyt dużej różnicy temperatur dojdzie do popękania szyby. Dzięki letniej wodzie lód zmięknie. Oczywiście ten sposób jest możliwy tylko wtedy, gdy mamy dostęp do wystarczającej ilości wody. Im większa powierzchnia do rozmrożenia, tym więcej będziemy jej potrzebować.
Nowoczesne ogrzewanie postojowe i zapobieganie zamrożeniu
Czwarty sposób, stworzony dla osób notorycznie borykających się z tym problemem, to zamontowanie w samochodzie postojowego agregatu grzewczego, również dostępnego w sklepach Autos. Ogrzewanie postojowe jest popularnym rozwiązaniem, polegającym na montażu dodatkowych modułów, które w szybki sposób ogrzewają wnętrze pojazdu. Są uruchamiane za pomocą specjalnego pilota, programatora czasowego, lub telefonu. Pracują niezależnie od silnika i dzięki nim nie musimy skrobać szyb, tylko od razu wsiąść do samochodu i jechać z dobrą widocznością.
Piąte rozwiązanie to działania zapobiegające zamrożeniu szyby. W tym przypadku najlepiej sprawdza się użycie specjalnej płachty, którą rozkłada się na czas postoju pojazdu. Warto zainwestować w specjalną osłonę antyszronową, wyposażoną w praktyczne mocowania, dzięki którym płachta zostanie unieruchomiona na szybie.