Niezależnie od marki, rocznika czy modelu, każdy samochód wymaga regularnego serwisowania. Wymiana zużytych części eksploatacyjnych i oleju, usuwanie awarii czy ogólny przegląd techniczny – wszystko to robimy, by móc bezpiecznie i komfortowo poruszać się naszymi pojazdami po drogach publicznych. Mogłoby się wydawać, że większość kierowców ma tego zupełną świadomość. Czy w razie potrzeby wybierają oni jednak sprawdzone rozwiązania w postaci ASO, czy też decydują się na powierzenie auta zaprzyjaźnionym warsztatom mechanicznym? O wadach i zaletach obu tych rozwiązań opowiemy nieco więcej w poniższym wpisie. Zapraszamy!
Niezależny warsztat samochodowy – lepsze rozwiązanie niż ASO?
Statystyki pokazują, że spory procent właścicieli samochodów wciąż powierza swoje pojazdy niezależnym warsztatom mechanicznym. Ma to swoje uzasadnienie w postaci kosztów takich usług. Nie ma co się oszukiwać, niezależne warsztaty pod kątem ceny za roboczogodzinę mocno odbiegają od autoryzowanych konkurentów. Podobnie sytuacja ma się z częściami. Wymiana zużytego elementu jest znacznie droższa w ASO, co niekoniecznie zachęca właścicieli pojazdów.
Żeby jednak nie było tak kolorowo, warsztaty nieposiadające autoryzacji konkretnych producentów również nie są pozbawione wad. Niższy koszt za części bierze się głównie ze stosowania zamienników. Chcąc wymienić w niezależnym serwisie zużyty element na oryginalny, klienci często musieliby zapłacić nawet więcej niż w ASO. Co więcej, zwykły warsztat przyjmuje samochody każdej marki, niekoniecznie dysponując wiedzą i doświadczeniem odnośnie jej poszczególnych rozwiązań technologicznych.
Najgorszą rzeczą, z jaką można spotkać się u tradycyjnego mechanika jest tzw. „gwarancja do bramy”. Takie warsztaty stanowią rzecz jasna mały odsetek, choć wciąż zdarzają się przypadki celowo źle wykonanych prac naprawczych.
ASO – dlaczego warto?
Serwis ASO to warsztat samochodowy, ściśle powiązany z systemem dystrybucji danej marki pojazdów. Zatrudnia mechaników wykształconych i obeznanych głównie w naprawie samochodów z konkretnego koncernu motoryzacyjnego.
Samochody będące w autoryzowanych stacjach obsługi poddaje się dokładnej diagnozie, a w razie znalezienia usterki – używa wyłącznie oryginalnych zamienników. Jeśli zatem oddamy naszego Citroena w ręce uprawnionych serwisantów, zyskujemy pewność, że wszystkie zużyte elementy zostały wymienione na oryginalne części Citroen. To właśnie z tego względu usługa może być nieco droższa od standardowej wizyty w niezależnym warsztacie. Płacąc więcej mamy jednak świadomość, że auto nie zepsuje nam się ponownie po przejechaniu kilkuset kilometrów.
Każdy serwis ASO wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, dedykowane dla danej marki pojazdów. Posiadając nowy, wciąż objęty gwarancją samochód, warto zlecać jego naprawę wyłącznie autoryzowanym serwisom. Ma to spory wpływ nie tylko na samo użytkowanie, ale i późniejszym czasie może świadczyć o wyższej cenie sprzedaży.