Awaria klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja to jeden z kluczowych systemów w wielu samochodach. Co prawda, pojazd bez systemu klimatyzacji również będzie zdolny do jazdy, ale – przebywanie w nim będzie o wiele bardziej uciążliwe. Szczególnie gdy poruszamy się w okresie wysokich temperatur, które znacząco wpływają na komfort przebywanie wewnątrz kabiny. Klimatyzacja jak każdy system ulega niekiedy awariom lub uszkodzeniom. Te zdarzające się od czasu do czasu problemy należy jak najszybciej rozwiązać, gdyż inaczej – będziemy narażać własne zdrowie i bezpieczeństwo. Zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się jakie awarie najczęściej przydarzają się systemom klimatyzacji samochodowej oraz jak sobie z nimi radzić.

Klimatyzacja – jak rozpoznać problemy z jej funkcjonowaniem?

Niestety, gdy klimatyzacji ulega uszkodzeniu lub awarii, jej działanie może wywoływać negatywne skutki. Wynika to z prostego faktu – w źle działającej klimatyzacji mogą rozwijać się niebezpieczne dla naszego układu oddechowego drobnoustroje – grzyby, bakterie i inne „szkodniki”. Dlatego w przypadku wystąpienia awarii z klimatyzacją należy niezwłocznie podjąć działania naprawcze.

Jak wskazują specjaliści, jest kilka grup symptomów, które powinny szczególnie budzić nasze podejrzenia. Przede wszystkim – chodzi o niewydolność pracy systemu klimatyzacji. Jeśli nie schładza on temperatury w wystarczającym stopniu bądź nadmiernie zużywa paliwo – powinniśmy szybko zareagować. Podobnie, jeśli powietrze rozchodzące się po wnętrzu kabiny jest ciepłe.

Najbardziej oczywistym problemem świadczącym o problemie z klimatyzacją jest oczywiście sytuacja, gdy nie chcę uruchomić.

Kolejnym ważnym symptomem są nadmiernie zaparowane szyby wewnątrz kabiny. Oczywiście, chodzi o sytuacje, gdy szyby są zaparowane pomimo pracy układu wentylacji.

Ostatnie ważne symptomy, na których obecność pragniemy zwrócić uwagę, to hałas oraz woń wydobywające się z układu wentylacji. Nieprzyjemny zapach stęchlizny może świadczyć o problemie z pracą poszczególnych elementów w całym układzie. Hałas natomiast najczęściej dochodzi z okolic silnika i uaktywnia się po uruchomieniu klimatyzacji.

Co szwankuje w systemie klimatyzacji? Najczęściej występujące usterki

Oczywiście, powyższe symptomy nie muszą jednoznacznie świadczyć na niekorzyść pracy systemu wentylacji. Powinny jednak zwrócić naszą uwagę na tyle, byśmy zaczęli poszukiwać potencjalnych powodów ich wystąpienia.

Najczęściej zdarzającym się problemem jest zatkany filtr kabinowy, który odpowiada za nadmierne zaparowanie szyb w trakcie pracy klimatyzacji.

Awarie elektroniki obsługującej pracę systemu klimatyzacji to równie często powracający problem.

Ponadto, w systemie klimatyzacji mogą zdarzać się niepożądane wycieki – na przykład ubytki czynnika chłodniczego. Dochodzi do nich zarówno na skutek zwykłej pracy systemu klimatyzacji, jak i w wyniku kolizji drogowych. W tym ostatnim przypadku, najczęściej uszkodzony zostaje skraplacz.

Ponadto, uszkodzenia mogą dotyczyć także paska wieloklinowego (może on zostać naderwany lub niewłaściwie napięty), sprzęgła sprężarki, mocowania sprężarki, wentylatora.

Do rzadziej występujących powodów problemów z systemem klimatyzacji należą zużycie eksploatacyjne, nadmierna ilość oleju w układzie oraz nadmierny rozwój grzybów i bakterii.

Osobom poszukującym pomocy oraz części zamiennych do systemów klimatyzacji polecamy zapoznać się z ofertą ClimaPartner. Jest ona dedykowana m.in. dla osób zmagających się z problemami występującymi w działaniu klimatyzacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here