Boxy dachowe

Przestrzeń bagażowa to jeden z bardziej istotnych parametrów samochodu, na który zwracają uwagę klienci przy zakupie. Duże auto – najlepiej typu kombi, jest marzeniem niejednej rodziny. Zakup samochodu nieodłącznie wiąże się przecież z chęcią odbycia długiej podróży wakacyjnej z biwakowaniem na kempingu czy przewożeniem rowerów. Tymczasem w ostatnich latach popularność zdobywają wygodne, nowoczesne auta kompaktowe, które nie dysponują imponującą przestrzenią bagażową. Zresztą podczas wakacyjnej podróży czy wyjazdu na narty z całą rodziną, nawet w największym samochodzie może zabraknąć miejsca na bagaż. Na szczęście producenci związani z branżą motoryzacyjną oferują możliwość powiększenia przestrzeni bagażowej własnego samochodu. Na rynku dostępne są boxy dachowe, dzięki którym można bezpiecznie i łatwo uzyskać dodatkowe miejsce na przewożone bagaże.

Uniwersalne bagażniki dachowe

Boxy dachowe wykonane są zazwyczaj z nowoczesnych tworzyw sztucznych, dlatego są dość lekkie i charakteryzują się aerodynamicznym kształtem. W bagażniku dachowym możemy przewozić narty lub dowolne przedmioty, pamiętając tylko o ich odpowiednim rozłożeniu i zabezpieczeniu. Dodatkowy ciężar znajdujący się na dachu auta wpływa na komfort prowadzenia, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów. Dlatego należy zadbać, aby najcięższe przedmioty znalazły się w bagażniku samochodowym, a te lżejsze na dachu. Ponadto należy dokładnie rozplanować ich ułożenie, aby żadna strona dachowego boksu nie była wyraźnie cięższa. Ważne są także ograniczenia narzucone przez producenta. Bagażniki dachowe mają ściśle określone możliwości ładunkowe i nie wolno ich przekraczać.

Bogata oferta wielkości boxów dachowych

Wśród oferty producentów bez trudu znajdziemy bagażnik odpowiadający rozmiarem naszym potrzebom. Warto zaznaczyć, że największe bagażniki są przeszło dwa razy pojemniejsze od tych najmniejszych. Zatem wybór jest naprawdę ogromny. Jednak bagażnik dachowy o większej pojemności nie koniecznie musi mieć dużo większą dopuszczalną ładowność. Najczęściej maksymalne obciążenie na dachu to 75 kg. Jednak wielkość boksu może być naprawdę różna. W ofercie producentów bez trudu odnajdziemy bagażniki posiadające pojemność 300, a nawet 500 litrów. Jeżeli planujemy przewozić w boksie narty, koniecznie musimy dopasować długość boksu do długości naszych desek zjazdowych. Jeśli z kolei obok boksu planujemy przymocować rower, musimy zwrócić uwagę na szerokość skrzynki dachowej i pozostawić odpowiednio dużo miejsca.

Sposoby mocowania boxów dachowych

Boxy dachowe mocowane są do bagażników bazowych, a więc popularnych belek. Bardzo ważne jest dopasowanie boksu do posiadanych belek oraz wybranie strony zamykania. Niektóre z klap boksów mogą być otwierane z obu stron, a inne z jednej. Są także kufry ładowane od tyłu. Większość obecnie produkowanych bagażników, nie wymaga przy montażu stosowania narzędzi. Wszystko wykonuje się za pomocą odpowiednich zacisków. Boxy dachowe są ponadto wyposażone w blokady z zamkiem, utrudniające ewentualną kradzież bagażnika.

Ważnym parametrem, na który muszą zwrócić uwagę posiadacze hatchbacków, vanów czy samochodów kombi jest długość boksu. Długi bagażnik może uniemożliwić otwarcie piątych drzwi lub wpaść z nimi w kolizję. Przy zakładaniu bagażnika dachowego należy bezwzględnie pamiętać o umocowaniu go idealnie płasko, równolegle do powierzchni dachu oraz równolegle do osi jezdni. Trzeba też sprawdzać podczas postojów czy bagażnik nie obluzował się, lub nie przesunął. Jest to szczególnie ważne, jeśli wybraliśmy się na wyprawę w bezdroża i pokonujemy nierówne, wyboiste trasy.

Producenci akcesoriów motoryzacyjnych zadbali o kierowców, którzy potrzebują dodatkowej przestrzeni bagażowej. Na rynku dostępne są boxy dachowe w wielu wariantach, wielkościach oraz o różnej pojemności. Ich ceny wahają się od kilkuset do nawet ponad 1200 zł. Przy tym różnice w cenie, w mniejszym stopniu zależą od cech produktu, a w większym od jego marki. Możemy zdecydować się na zakup boksu uznanego światowego producenta, lub kupić produkt mniej znany – w bardziej przystępnej cenie. Bagażniki dachowe są bardzo rozpowszechnione i większość firm trzyma podstawowe standardy jakości. Nie musimy się więc obawiać o jakość boksów z segmentu ekonomicznego. Musimy jednak zawsze mieć na względzie bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników ruchu. Dlatego dbajmy o odpowiednie rozłożenie ciężaru oraz nie przekraczajmy dopuszczalnej ładowności.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here