Co trzeba mieć w samochodzie

Niemal każdy kierowca wozi w samochodzie dodatkowe przedmioty. Czasami są to zestawy kluczy i innych narzędzi, czasami dodatkowe wyposażenie stanowi pompka nożna lub kompresor. Niektórzy miłośnicy motoryzacji, zwłaszcza tacy, którzy sami lubią majsterkować przy samochodzie – wożą w bagażniku niemal cały warsztat mechaniczny. W gąszczu skrzynek narzędziowych i klamotów znajdujących się w bagażniku łatwo jest przeoczyć to, co może być naprawdę potrzebne. Niektóre narzędzia warto wozić ze sobą, jak choćby klucz do kół czy zapas żarówek. Inne mogą być wymagane przepisami prawa, a wtedy ich brak skutkuje nałożeniem na kierującego mandatu podczas kontroli drogowej.

Obowiązkowa gaśnica i trójkąt

Obowiązkowe wyposażenie autaNa terytorium naszego kraju kierowca obowiązkowo musi posiadać na wyposażeniu pojazdu gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica powinna mieć ważne badania techniczne oraz pojemność co najmniej jednego kilograma. Według specjalistów tyle środka gaśniczego wystarcza, aby zdusić pożar powstający zazwyczaj w instalacji elektrycznej lub na skutek wycieków pod maską. Na wyposażeniu pojazdu powinna zatem znajdować się gaśnica o oznaczeniu ABC z homologacją oraz ważnym badaniem technicznym. Gaśnica musi ponadto znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Jeżeli będziemy wozić ją w bagażniku, także nie unikniemy mandatu.

Trójkąt ostrzegawczy to obowiązkowe wyposażenie, które umożliwia odpowiednie oznakowanie miejsca awarii. Jeżeli nasze auto zostanie unieruchomione na autostradzie, powinniśmy wystawić trójkąt w odległości 100 metrów za pojazdem. Jeżeli awaria spodka nas na zwykłej szosie poza obszarem zabudowanym, trójkąt musi się znaleźć w odległości 30-50 metrów. Taka odległość wystarcza, aby odpowiednio wcześniej ostrzec innych kierowców. Trójkąt musimy także umieścić za tylną szybą, jeżeli jesteśmy holowani przez inny pojazd. Elementy odblaskowe znajdujące się na trójkącie powinny posiadać odpowiednią charakterystykę tak, aby skutecznie oznakować miejsce postoju unieruchomionego auta. Dlatego na naszym trójkącie powinno znajdować się oznaczenie homologacji. Jeśli dysponujemy wyposażeniem fabrycznym, na pewno spełnia ono niezbędne wymagania techniczne.

Apteczka samochodowa

Według krajowych przepisów apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. A więc nie dostaniemy mandatu w przypadku nie posiadania jej w aucie. Należy jednak przypomnieć o obowiązku udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w przypadku uczestniczenia w kolizji drogowej. Dlatego warto zaopatrzyć się w apteczkę. Na jej wyposażeniu są podstawowe środki umożliwiające niesienie doraźnej pomocy poszkodowanym.

POLECANE APTECZKI SAMOCHODOWE:

Koło zapasowe

W przepisach nie znajdziemy także mowy o konieczności wożenia w pojeździe koła zapasowego. Jednak dla własnego komfortu powinniśmy je posiadać. Jeżeli szkoda nam miejsca w bagażniku, możemy dokupić koło o znacznie mniejszych rozmiarach, tak zwaną „dojazdówkę”. Nie zajmuje ona cennego miejsca w bagażniku, a jednocześnie stanowi nieocenione wsparcie w przypadku awarii. Na dojazdówce możemy spokojnie kontynuować jazdę, pamiętając tylko o nie przekraczaniu dopuszczalnej prędkości. Zazwyczaj wynosi ona 70-80 km/h i jest zależna od producenta koła zapasowego. Chociaż posiadanie koła zapasowego nie jest wymagane przepisami  prawa, umożliwi nam bezpieczne dojechanie do warsztatu wulkanizacyjnego.

Kamizelka i dodatkowe przedmioty

Kamizelka ostrzegawcza nie musi znajdować się na wyposażeniu pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Jednak w wielu krajach europejskich jej brak narazi nas na zapłacenie mandatu. Także dla własnego bezpieczeństwa warto ją posiadać. Mamy coraz więcej autostrad i tras szybkiego ruchu, na których odpowiednie oznakowanie jest warunkiem bezpieczeństwa. Zmieniając uszkodzone koło lub próbując zabezpieczyć miejsce kolizji drogowej należy założyć kamizelkę. Kamizelka ostrzega innych uczestników ruchu, którzy widząc intensywne żółte lub pomarańczowe odblaski niemal automatycznie zmniejszają prędkość.

Ważne narzędzia

Wśród zestawu narzędzi, które są na wyposażeniu auta znajduje się zazwyczaj klucz do kół, śrubokręt i lewarek. Warto je mieć zawsze ze sobą, bo nawet jeśli sami nie umiemy posługiwać się narzędziami, możemy skorzystać z pomocy kogoś bardziej wprawionego w zdejmowaniu kół czy wymianie żarówki. Nie zaszkodzi także wozić w samochodzie zapasowych żarówek do reflektorów oraz płynu do spryskiwaczy. Niektórzy lubią mieć także przy sobie kable, które służą do awaryjnego odpalania samochodu, gdy zawiedzie akumulator.

Polskie przepisy nie są bardzo restrykcyjne w dziedzinie konieczności wyposażenia auta w dodatkowe przedmioty. Obowiązkowo musimy wozić ze sobą trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę. Istnieją jednak przedmioty które znacznie ułatwią nam życie w przypadku uczestniczenia w kolizji lub innym zdarzeniu drogowym. Warto posiadać w bagażniku koło zapasowe (dojazdówkę), klucz do kół i lewarek. Dla własnego bezpieczeństwa należy także wozić apteczkę wyposażoną w podstawowe medykamenty do niesienia pierwszej pomocy. Nie zaszkodzi także kamizelka ostrzegawcza pod ręką i zapasowe żarówki do reflektorów.

[Głosów:25    Średnia:2.9/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here