Standardowe przyczepy samochodowe posiadają oryginalne, montowane fabrycznie podpory, które mają na celu zapewnienie ich stabilności. Podpory do przyczep często jednak psują się i wymagają wymiany. Co więc warto o nich wiedzieć, aby uniknąć konieczności częstego zakupu nowych?

Właściwa ekspolatacja

Najczęściej popełnianym przez użytkowników przyczep błędem jest stawianie ich w powietrzu właśnie za pomocą podpór. Taki sposób ich użytkowania nie tylko zmniejsza stabilność przyczepy, ale także przyczynia się do szybszego zniszczenia mechanizmów podporowych. Przyczepa musi się opierać także na dwóch kołach. Dodatkowym punktem oparcia może być przystosowane do tego koło podporowe.

Prawidłowe wykorzystanie przyczepy jest także równoznaczne z bezwzględnym przestrzeganiem zasad wymienionych w instrukcji obsługi. Producenci wymieniają w nich ograniczenia dotyczące między innymi maksymalnego obciążenia przyczepy i niestosowanie się do wytycznych powoduje zbyt szybkie wyeksploatowanie podpór oraz przyczynia się do skrócenia żywotności przyczepy.

Równe podłoże

Na komfort użytkowania przyczepy ogromny wpływ ma jej podłoga – najlepiej, by była zupełnie równa. Z tego powodu zaleca się rozstawianie przyczepy na jak najbardziej równym podłożu. Jednak jakość podłoża ma wpływ nie tylko na wygodę, ale także na stan mechanizmów podporowych. Jeśli pracują one w zróżnicowanym stopniu, nierównomiernie będą ulegały zużyciu, co w przyszłości spowoduje częściowy lub całkowity brak stabilności.

Kwestia równomiernego podłoża wpływa również na stan całej przyczepy. Naprężenia powstające w wyniku długotrwałego pozostawania w pozycji, która wykrzywia całą jej konstrukcję, skutkować może rozszczelnieniem oraz tworzeniem luk w jej powłokach, a co za tym idzie – przeciekaniem.

Zakup nowych podpór

Jeżeli oryginalne podpory do przyczepy ulegną zniszczeniu, koniecznie należy zakupić nowe. Producenci oferują różne typy mechanizmów podporowych, jednak najlepiej sprawdzają się te jak najbardziej zbliżone budową do zamontowanych fabrycznie. Dzięki temu można uniknąć problemów z ich montażem.

Warto jednak zaznaczyć, że najlepszą stabilność zapewniają tak zwane trapezowe podpory do przyczep. Nowoczesne podpory wysuwane zdają egzamin w przyczepach towarowych, jednak w innych typach niekoniecznie w optymalny sposób stabilizują i podtrzymują.

Podpory do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here