Czy trzeba wymieniać opony na zimowe

Opony letnie, zimowe albo całoroczne, każdy ich rodzaj wykazuje inne właściwości. Warto wymieniać je zgodnie z porami roku i warunkami, jakie panują na drodze. Co ważne, każdy rodzaj opon gwarantuje odpowiednią przyczepność, dając komfort podróżowania, ale uwzględniając również bezpieczeństwo w czasie jazdy. Czy kierowcy muszą wymieniać opony, czy jednak są to jedynie zalecenia, które są istotne w ramach zachowania należytej ostrożności podczas podróżowania autem? Dowiedz się więcej już teraz. 

Obowiązek wymiany opon na zimowe

Czy wiesz, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w których nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe? Oznacza to, że kierowcy mogą poruszać się pojazdem mechanicznym, który bez względu na warunki pogodowe i porę roku ma założone opony letnie, zimowe albo te całoroczne. Zimą można jeździć na oponach letnich, a latem na tych zimowych i kierowcom nie grozi za to żaden mandat karny. Zgodnie z przepisami polskiego prawa nie istnieje obowiązek poruszania się na konkretnym rodzaju opon, natomiast wyznacznikiem zawsze musi być ich odpowiednia jakość. 

Wymiana opon a odpowiedzialność kierowcy 

Okazuje się, że chociaż nie ma obowiązku wymiany opony, to nawet 90% właścicieli samochodów realizuje ten proces. Jak potwierdzają fachowcy, dla których miejscem pracy jest sklep z oponami, przed sezonem zimowym, a potem już na początku wiosny zauważa się zwiększone zapotrzebowanie na nowe opony, zgodnie z porą roku i warunkami pogodowymi. 

Ci sami eksperci potwierdzają zasadność wymiany opon. Chodzi przecież o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz należyty komfort podróżowania. Opony dostosowane do warunków zimowych  wykazują najlepszą przyczepność i krótszy czas hamowania na śliskiej drodze. Ani opony letnie, ani nawet te całoroczne nie zapewnią tak dobrego hamowania na śliskiej nawierzchni drogi, jak te zimowe. Opony letnie lepiej zaś sprawdzają się na drogach suchych albo mokrych po deszczu. 

Opony najlepszej jakości

Jeśli planujesz wymianę opon, pamiętaj o pewnych zasadach, jakie są istotne w zakresie ich nabywania. Kupuj tylko nowe opony. Nigdy nie wiesz, czy te używane są w pełni sprawne, czy nie posiadają mikro uszkodzeń, które są niewidoczne gołym okiem. Co więcej, opony używane mogą mieć starty bieżnik, przez co nie będą charakteryzować się dobrymi właściwościami w trakcie jazdy. 

Opony dobieraj ze względu na model i typ pojazdu mechanicznego. Zwracaj szczególną uwagę na atesty producenta. Opony warto kupować w dobrych sklepach z oponami albo asortymentem motoryzacyjnym. Raczej nie nabywaj ich na stacjach benzynowych czy w supermarketach. 

Na wymianę opon udaj się do sprawdzonego warsztatu albo wulkanizatora. Dzięki temu zyskać gwarancję fachowej usługi.

Zrób wszystko, aby bez względu na warunki na drodze zapewnić względne bezpieczeństwo. To istotne nie tylko dla ochrony własnej czy pasażerów, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here