Dbamy o żywotność akumulatora

Akumulator  to jeden z tych elementów, od których zależy pomyślne uruchomienie samochodu. Warto więc zadbać o jego żywotność i sprawdzać go, zanim ulegnie całkowitemu rozładowaniu.

Żywotność akumulatora

Przyjęło się, że dobra bateria wytrzyma w samochodzie od czterech do sześciu lat. Jeśli jednak z auta korzystamy rzadko i na krótkich trasach, okres ten może się skrócić nawet do dwóch lat. Przy intensywnym użytkowaniu auta natomiast żywotność akumulatora może wydłużyć się do dziesięciu lat. Co zatem robić, by bateria działała sprawnie jak najdłużej? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Po pierwsze, jeśli nie jeździsz za wiele, powinieneś regularnie doładowywać akumulator. Współczesne samochody odznaczają się dużą ilością elektroniki. Dlatego na krótkich dystansach alternator nie nadąża zazwyczaj z ładowaniem baterii. Brak pełnego naładowania może skutkować zasiarczeniem jego płyt, co prowadzi do szybszego zużycia się. Ładowanie akumulatora zaleca się, gdy jego napięcie spadnie poniżej 12,5V. Dlatego dobrym rozwiązaniem są chociażby prostowniki z funkcją podtrzymania, które ładują baterie bez konieczności odłączania jej z samochodu. Dodatkowo, takie urządzenia posiadają również czujniki, które wyczuwają spadek napięcia i wówczas rozpoczynają ładowanie. Taka opcja jest więc bardzo przydatna, szczególnie dla tych osób, które sporadycznie korzystają z auta.

Tempo ładowania akumulatora

Istotną kwestią jest także czas ładowania baterii. Odpowiedni prostownik to taki, którego prąd skutecznego ładowania wynosi jedną dziesiątą pojemności baterii. Wiele urządzeń posiada także opcję szybkiego ładowania. Nie jest ona jednak zalecana przy starszych akumulatorach, zbudowanych ze standardowych ogniw. Funkcję tę powinno się wykorzystywać w bateriach z układami start-stop oraz systemami odzyskiwania energii. Dbajmy także o to, by nie rozładowywać naszego akumulatora do końca. Może to doprowadzić to nieodwracalnego uszkodzenia baterii.  Jeśli nie jesteśmy pewni co do poziomu naładowania akumulatora, możemy zaopatrzyć się w tester, który rozwieje wszelkie wątpliwości. Urządzenia te nie tylko sprawdzą nam żywotność baterii, ale również przeprowadzą test rozrusznika czy alternatora. Testery zasilane są napięciem z badanego akumulatora, jednak posiadają też wbudowaną baterię, która służy do podtrzymania daty i godziny.

Dbaj o czystość akumulatora

Dłuższa żywotność sprzętu to także skutek utrzymania go w czystości. Warstwa brudu na akumulatorze sprawia, że dochodzi wówczas do występowania tzw. „prądów pełzających”. Pamiętajmy także o tym, by czyścić i konserwować klemy, a także odpowiednio zamontować dokręcić baterię. Niedopilnowanie tych elementów może prowadzić do zerwania się mocowań i zwarcia wewnątrz akumulatora. Jeśli już będziesz musiał wymienić baterię, to pamiętaj o tym, by pojemność nowej baterii była co najmniej taka, jaką zaleca producent twojego auta. Zbyt mały akumulator może bowiem nie poradzić sobie z zapotrzebowaniem na energię. Dlatego regularna konserwacja skutecznie przedłuży żywotność twojej baterii.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here