Dodatki do benzyny i do olejów są substancjami, które mają usprawnić działanie wszystkich podzespołów samochodowych. Możemy je stosować zarówno w nowych, jak i starych samochodach. Jakie środki najlepiej wybrać oraz jak z nich korzystać?
Czym są dodatki do paliw i olejów?
Oto rodzaje dodatków, z którymi najczęściej się spotykamy:
- depresatory,
- antyżele,
- środki czyszczące wtryskiwacze,
- środki eliminujące wodę ze zbiornika z paliwem,
- dodatki antyparafinowe.
Dobrze, jeśli użyjemy dodatków do benzyny przy każdym tankowaniu, dzięki czemu korzystnie wpłyną na jej jakość. Jak to jest możliwe? Środki te zawierają substancje czyszczące, które zapobiegną gromadzeniu się szkodliwego węgla, gumy oraz osadów lakieru w podzespołach samochodu.
Dzięki takim środkom wzbogacającym, nasz układ paliwowy funkcjonuje o wiele lepiej i jest oczyszczony. Przekłada się to na lepsze osiągi samochodu – szkodliwe elementy zmniejszają je. Co więcej, użycie dodatków do benzyny wyeliminuje wodę z benzyny, która może powodować zamarzanie przewodu paliwowego, a co za tym idzie – do awarii.
By wyprodukować dodatki do paliw używa się w tym celu paliwo odrzutowe, charakteryzuje się ono wysoką jakością i zawiera mnóstwo substancji aktywnych. Możemy używać tych dodatków w przypadku wszystkich silników benzynowych. Jeśli będziemy regularnie stosować uszlachetniacze do paliwa i olejów to zwiększymy czystość jego i układu hamulcowego, dzięki czemu oszczędzimy paliwo i ułatwimy rozruch silnika w okresie niskich temperatur.
Co powodują dodatki do olejów?
Oto podstawowe zadania, które spełniają uszlachetniacze olejów:
- Zmniejszają one tarcie i dają kompleksową ochronę przed zużyciem silnika.
- Zwiększają grubość filtru olejowego pomiędzy ruchomymi częściami silnika.
- Chronią silnik przed nadmiernym zużyciem silnika, uszczelniają go oraz podnoszą kompresję.
- Eliminują bądź redukują większy pobór oleju i chronią wszystkie części silnika.
- Nie powodują charakterystycznego gęstnienia oleju w niskich temperaturach.
Uszlachetniacze olejów możemy stosować zarówno w samochodach osobowych, jak i vanach, czy niewielkich samochodach ciężarowych.
Korzyści, jakie daje nam stosowanie dodatków do paliw i olejów
Używając dobrej jakości uszlachetniaczy możemy zmniejszyć zużycie naszego paliwa nawet o 15 procent. Takie dodatki pomagają wyrównać i podwyższyć ciśnienie sprężania w cylindrach, a także zmniejszają tak zwane dymienie silnika, eliminują suche straty, a rozruch jest znacznie łatwiejszy, szczególnie podczas zimy.
Ulepszacze do olejów i paliw pomagają również wyciszyć pracę silnika oraz zmniejszyć wibrację, dynamika pojazdu znacznie się poprawia dzięki zwiększonej sprawności samochodu. Powierzchnia tarcia ulega regeneracji podczas użytkowania.
Dobrej jakości uszlachetniacze potrafią zwiększyć trwałość metalowych powierzchni tarcia nawet pięciokrotnie. Stosując dodatki do olejów wydłużymy czas między kolejną wymianą oleju nawet o 50 procent. Dzięki nim zabezpieczymy również podzespoły przez korozją i wpływem agresywnych substancji chemicznych i zmniejszymy emisję toksycznych składników spalin oraz niebezpieczeństwo blokady pierścieni tłokowych.
Korzystając z ulepszaczy do olejów i paliw dbamy o nasze środowisko – zmniejszają one emisję substancji szkodliwych.
Jak często korzystać z dodatków do paliw i olejów?
Zaleca się, by przy każdym tankowaniu stosować dodatki do paliw, natomiast ulepszaczy do olejów używamy podczas wymiany oleju silnikowego. Dokładne wskazówki znajdziemy także na opakowaniach konkretnych specyfików. Kosztują one około 30 złotych, nie jest to więc duży wydatek, a bezpieczeństwo i komfort naszej jazdy może znacznie wzrosnąć.
Jakie dodatki do paliw najlepiej kupić?
Nie warto kupować dodatki do olejów i benzyny niskiej jakości – kosztują zaledwie kilka złotych mniej. Mogą one zawierać korozyjne środki chemiczne, które mogą szkodzić naszemu układowi paliwowemu lub częściom silnika.
Najlepiej zdecydować się na produkty renomowanych marek, które są bezpiecznie dla naszych samochodów. Zanim jednak podejmiemy wybór sprawdźmy dokładnie ich skład oraz działanie.
Z pewnością sprawdzą się depresatory, które faktycznie wpływają na jakość oleju. Są to substancje, które obniżają temperaturę wytrącania się parafiny w paliwie. Jeśli temperatura spadnie poniżej minus 20 stopni Celsjusza wtedy znajduje on swoje zastosowanie i dzięki niemu olej zachowa płynność. Należy go jednak wlać zanim przyjdą duże mrozy.
Jeśli chodzi o płyny czyszczące mamy ich dosyć duży wybór na rynku. Skutecznie pochłoną wilgoć i zwiększą tłustość paliwa, niekoniecznie jednak możemy odczuć wzrost mocy i zauważyć lepszą pracę silnika. Lepiej w tym celu decydować się na jak najlepszej jakości produkty.
Bardzo ważną informacją jest to, iż nie możemy stosować wszelkich preparatów ulepszających, czy czyszczących w silnikach z bezpośrednim wtryskiem.
Jeśli więc faktycznie chcemy odczuć korzyści i zapewnić naszemu samochodowi lepsze funkcjonowanie wybierzmy preparaty z wyższej półki, które zawierają wyłącznie substancje bezpieczne i ściśle stosujmy się do warunków ich użytkowania.