Farba do zacisków

Wieloletnie trudy codziennej eksploatacji sprawiają, że z biegiem czasu każdy samochód traci swój dawny blask. Na atrakcyjny wygląd wpływa każdy, nawet najdrobniejszy detal. Warto zatem zapamiętać, że przy pracach renowacyjnych nie można pominąć żadnego szczegółu.

Koła są wizytówką samochodu

O klasie mężczyzny świadczy zadbane i zawsze czyste obuwie, wizytówką samochodu są natomiast jego koła. Należy pamiętać, że mówiąc o tym elemencie, nie mamy na myśli wyłącznie opon i felg. Równie istotne jest to, co znajduje się za nimi.

Z biegiem lat zaciski hamulcowe pokrywają się korozją i zanieczyszczeniami. Taki element znacząco wpływa na ogólny odbiór pojazdu. Nie trzeba chyba dodawać, że nie mamy tu na myśli pozytywnego wpływu. Harmonię, którą tworzą zadbane felgi i regularnie naczerniane opony, można bardzo łatwo zaburzyć zapominając o renowacji zacisku. Na szczęście taką czynność może przeprowadzić każdy we własnym zakresie i nie potrzeba tutaj secjalnych umiejętności. Potrzebna będzie odrobina wolnego czasu i specjalistyczna farba do zacisków hamulcowych.

Nie możesz użyć każdej farby

Do malowania zacisków nie posłuży nam każda farba, jaka jest oferowana na rynku. Należy sobie zdać sprawę z tego, że w obrębie układu hamulcowego panują niezwykle wysokie temperatury. Z czego to wynika? To dosyć proste.

Specyfika pracy hamulców samochodowych sprawia, że procesowi zatrzymywania pojazdu zawsze towarzyszą spore ilości wytwarzanego ciepła. Wynika to z zasady działania układu. Redukcja prędkości i zatrzymanie pojazdu następują dzięki tarciu, jakie występuje między elementem ciernym (w układach tarczowych – klocki, w układach bębnowych – szczęki) i obracającym się wraz z kołem pojazdu elementem metalowym. Ciepło powstaje w wyniku przemiany energii kinetycznej w cieplną.

Farba do zacisków hamulcowych pracuje zatem w wyjątkowo trudnych warunkach. Popularne „spraye” bardzo szybko zaczęłyby pękać na pomalowanej powierzchni, a cała praca włożona w odnowienie zacisków poszłaby na marne. Wybierając farbę do zacisków hamulcowych, warto skupić się na produktach, które są do tego przeznaczone.

Jaką farbę do zacisków wybrać?

Specjalistyczne farby używane do malowania zacisków hamulcowych muszą wykazywać znaczną odporność na działanie nawet bardzo wysokich temperatur i tylko takie produkty należy brać pod uwagę dokonując zakupu.

W ofercie sklepowej dostępne są zarówno warianty w sprayu, jak i przeznaczone do malowania pędzelkiem. Wybór to kwestia mocno indywidualna. Oferowane zestawy zazwyczaj są kompletne i poza farbą do malowania zacisków hamulcowych, zawierają także środek odtłuszczający powierzchnię i utwardzacz.

Autor: tekst powstał we współpracy z Lakiery24.com

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here