Interkom motocyklowy do kasku

Możliwość zdalnego porozumiewania się z innymi motocyklistami służy nie tylko nawiązywaniu kontaktów, ale także skutecznie zwiększa bezpieczeństwo w podróży. Dlatego coraz więcej miłośników jednośladów decyduje się na zakup interkomu motocyklowego. Pozostawanie w stałym kontakcie z uczestnikami motocyklowej wycieczki czy też nawiązywanie kontaktu ze spotykanymi motocyklistami na trasie daje szereg nowych możliwości. Dzięki interkomom łatwiej planować postoje czy wymieniać się informacjami o problemach na trasie. Łatwiej także dać znać o kłopotach technicznych z maszyną, konieczności zatankowania czy też wezwać pomoc w razie wypadku. Interkom nie jest więc traktowany jako dodatkowy gadżet, ale funkcjonalne narzędzie komunikacji.

Interkomy to nie tylko komunikacja

Współczesne interkomy umożliwiają kontakt z osobami znajdującymi się w odległości dochodzącej do 1600 m. Ponadto zakres ich funkcjonalności nie kończy się na prowadzeniu rozmów w czasie jazdy. Najnowocześniejsze urządzenia można połączyć z telefonem, odtwarzaczem muzyki czy nawigacją. Niektóre modele posiadają także wbudowane radio. Dzięki zintegrowaniu wszystkich urządzeń, korzystanie z poszczególnych aplikacji w trakcie jazdy jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Na rynku dostępne są zarówno interkomy przewodowe, jak i takie, w których wszelkie połączenia odbywają się zdalnie. Przy wyborze interkomu należy jednak wziąć pod uwagę, że urządzenia korzystające z komunikacji Bluetooth zużywają więcej energii i czas ich gotowości do pracy może być krótszy niż przewodowych. Dla większości użytkowników najważniejszą jednak cechą urządzeń do komunikacji jest jakość połączenia głosowego (a więc specyfika urządzeń audio) oraz zasięg interkomu. Podczas jazdy na motorze jednokilometrowa odległość to naprawdę niewiele, a większość urządzeń już wtedy traci zasięg. Jakość słuchawek i mikrofonów ma z kolei podstawowe znaczenie dla porozumiewania się. Niektóre urządzenia korzystają z cyfrowego przetwarzania dźwięku, a wtedy jakość głosu jest na tyle wysoka, że z interkomu można korzystać jadąc z prędkością przekraczającą 100km/h. Słabsze urządzenia nie gwarantują takiej możliwości, ponieważ wzrastający wraz z prędkością poziom hałasu skutecznie uniemożliwia komunikację.

Interkom połączony z kaskiem

Szeroki wybór interkomów pozwala znaleźć najbardziej dogodne urządzenie dla siebie. Znana marka Nolan proponuje urządzenia doskonale dopasowane do produkowanych przez siebie kasków motocyklowych. To rozwiązanie ma ogromny plus, ponieważ słuchawki i mikrofon, a także panel sterujący idealnie wpasowane są w kask i nie przeszkadzają podczas jazdy. Ponadto urządzenia posiada rozbudowane funkcje umożliwiające skonfigurowanie interkomu z aplikacjami tabletu czy smart-fona i rozmowę z pięcioma motocyklistami oraz pasażerem. Jednak zasięg urządzenia, nie jest jego mocną stroną, ponieważ wynosi do 500 m na otwartej przestrzeni. Zestaw może zatem podobać się motocyklistom poruszającym się w zwartych grupach, ale dla samotnych jeźdźców będzie pewnie niewystarczający.

Społeczność w zasięgu interkomu

Bardzo popularny i wielokrotnie nagradzany zestaw Scala Rider wyróżnia się natomiast ogromnym zasięgiem dochodzącym do 1600m oraz możliwością bezpośredniego nawiązywania kontaktów z innymi kierowcami na drodze. System zainstalowany w interkomie Scala Rider umożliwia otwarcie połączenia bez konieczności parowania słuchawek. Wysuwana antena zwiększa zasięg z 500m do ponad 1,5km. Ponadto w połączeniu konferencyjnym może brać udział nawet osiem osób, a niezależne rozmowy mogą prowadzić ze sobą dwie pary użytkowników. Zestaw wyposażony jest w system rozpoznawania mowy, dlatego wydawanie komend odbywa się drogą głosową. Istotnie zwiększa to wygodę i bezpieczeństwo na drodze w czasie korzystania z urządzeń.

Zabawa i bezpieczeństwo

Oprócz atrakcyjnych dodatków, takich jak radio czy możliwość dzielenia się muzyką z innymi kierującymi, wybierając interkom warto zwracać uwagę na funkcje związane z bezpieczeństwem. Niektóre urządzenia wyposażone są w system powiadamiania o niebezpieczeństwie, który wyzwala się jedną komendą. Dobrze, jeśli interkom ma możliwość zapamiętania numeru alarmowego
i przekierowywania rozmów z telefonu. Integracja z nawigacją i możliwość odsłuchiwania komend znacznie podnosi komfort podróżowania w nieznanym terenie. Nie bez znaczenia są także cechy związane z odpornością na warunki zewnętrzne. Większość producentów deklaruje, że ich urządzenia są wodoodporne, jednak w praktyce różnie z tym bywa. Kupując interkom należy także wziąć pod uwagę wytrzymałość baterii. Najlepsze urządzenia mogą być aktywne nawet przez 13 godzin, inne należy ładować znacznie częściej.

Na koniec przytaczamy listę najczęściej wybieranych urządzeń:

  • Scala Rider G9x
  • Interphone F5MC
  • Nolan N-COM B5
  • Midland BT Next Conference
  • iSmart Viro2

Oferta interkomów motocyklowych jest naprawdę imponująca. Można zdecydować się na urządzenie ekonomiczne lub od razu zainwestować w najlepszy sprzęt. Najtańsze interkomy możemy kupić już za 200 zł. Najważniejsze jest jednak, aby nie pozbawiać się możliwości komunikacji podczas jazdy motocyklem. Szczególnie, jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, powinniśmy mieć możliwość nawiązywania kontaktu z innymi motocyklistami.

[Głosów:39    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here