Realizując zlecenie, firma transportowa powinna mieć przygotowany plan działań. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Opracowaniem procesu i nadzorem nad nim zajmuje się spedycja.
Spedycja jest integralną częścią branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka), a jej głównym zadaniem jest organizowanie wszystkich czynności związanych z przewozem towarów z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia. Rozróżniane są tutaj spedycja krajowa i międzynarodowa, a różnica polega zarówno na dłuższym i bardziej zaawansowanym procesie, jak i uprawnieniach samej firmy transportowej do wykonywania pewnych czynności. Spedycja najczęściej odbywa się na zlecenie innych podmiotów. Oprócz organizacji transportu wykonuje się tu również szereg czynności związanych z zaopatrzeniem i dystrybucją.
Pierwsze kroki – formalności
Po przyjęciu zlecenia, zadaniem spedytora jest jego rejestracja oraz nadanie odpowiedniego numeru identyfikacyjnego, który będzie widniał na wszystkich dokumentach związanych z realizacją. Następnie analizuje się zlecenie i przygotowuje się koncepcję zorganizowania przewozu. To dobry moment na zebranie dodatkowych informacji od zleceniodawcy.
Jaki środek transportu?
Jedną z ważniejszych czynności jest wybór środka transportu. Decyzja uzależniona jest od rodzaju zlecenia, typu przewożonego towaru, długości trasy, warunków przechowywania, szacowanego czasu transportu, niezawodności środka transportu, kosztów transportu oraz bezpieczeństwa.
Wysyłając zapytanie ofertowe dla każdego rodzaju transportu powinno się zawrzeć informacje takie jak: trasa przewozu, klauzula Incoterms, nazwa towaru, wielkość przesyłki, charakterystyka ładunku oraz termin gotowości do transportu. Do wyboru są 3 podstawowe rodzaje transportu: lądowy, powietrzny i wodny.
Bezpieczeństwo
Na spedytorach spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo nadawanego towaru, stąd przywiązują oni bardzo dużą uwagę do właściwego zapakowania towaru i jego zabezpieczenia. W razie wystąpienia szkody, koszty pokrywa właśnie spedytor.
Nadzór i odbiór ładunku
Na sam koniec spedytor musi mieć przygotowany plan na właściwe przeprowadzenie rozładunku nadanego towaru. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie bezpieczeństwa, aby nie doszło do uszkodzenia przy wyładunku. Następnie musi on sporządzić odpowiednią dokumentację, a zamawiający musi potwierdzić odbiór towaru.
Spedycja wymaga dużej odpowiedzialności i bardzo dobrych umiejętności w planowaniu i zarządzaniu czasem. Procesy spedycyjne są nieodłączną częścią działań wykonywanych w branży TSL, dlatego warto rozejrzeć się za firmą, która ma w tej kwestii duże doświadczenie.