Jak wybrać bagażnik na dach samochodu?

Wielu osób co jakiś czas musi zmierzyć się z problemem zbyt ograniczonej pojemności bagażnika samochodowego. Oczywiście, przy codziennym funkcjonowaniu nie jest to, aż tak bardzo uciążliwe, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wyjazdy długoterminowe to wówczas ograniczona liczba miejsca w naszym samochodzie może być niemałym problemem. Odpowiedni pakunek rzeczy, to nie tylko kwestia naszej wygody, ale również bezpieczeństwa. Każda rzecz powinna posiadać stabilne położenie, ponieważ luźno rzucona może stać się dużym zagrożeniem w momencie wypadku. Warto zatem wziąć pod uwagę zakup bagażnika zamontowanego na dachu pojazdu. Powstaje zatem pytanie: jak wybrać bagażnik do samochodu? Na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka wskazówek.

Bagażnik musi być dopasowany do samochodu

Bagażnik samochodowy montowany jest na odpowiedniej podstawie, czyli belkach wykonanych ze stali albo aluminium. W celu dobrania ich do samochodu trzeba zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: marka samochodu, model i rok produkcji, a także typ nadwozia. Nie każdy bagażnik da się założyć do każdego samochodu. Większość bagażników jest dopasowanych do konkretnego pojazdu, a tak naprawdę do jego dachu. Własnie od typu dachu zależy jaki zestaw bagażnika możemy zamontować. Po dopasowaniu odpowiedniego bagażnika musimy zastanowić się jak chcemy przewozić bagaże. Najlepszym rozwiązaniem jest bagażnik typu box

Box dachowy

Boks na dach auta musi charakteryzować się konkretnym wymiarem pod pojazd, który użytkujemy. Problem nie istnieje, jeżeli mamy auto typu kombi albo van. Wówczas każdy rozmiar bagażnika jest odpowiedni. Jeśli nasz samochód jest mniejszy to wówczas bagażnik wystaje poza dach samochodu. Warto zaznaczyć, iż długość boksu nie może być większa niż długości dachu. Dlatego dla bezpieczeństwa zaleca zakupić się bagażnik o 10 cm krótszy.

Pojemność

Bagażnik musi być opatrzony specyfikacją, która opisuje maksymalną ładowność. W przypadku bagażników „trumien” jest to pojemność w litrach oraz największa dopuszczalna masa bagażu. Najmniejsze z nich pomieszczą 300 litrów oraz przedmioty, których długość nie przekracza 190 cm, natomiast te największe bagażniki zmieszczą ponad 600 litrów.

Bezpieczeństwo i certyfikaty

Boks dachowy posiadać musi niezbędne certyfikaty, które dopuszczają go do użytkowania. Najważniejszym z nich jest certyfikat bezpieczeństwa. Mówi on o tym, co się stanie z boksem w sytuacji kolizji. Inne kwestie bezpieczeństwa to ochrona przed włamaniem. Producenci powinni oferować boksy z centralnym zamkiem oraz wielomiejscowym ryglowaniem.

Montaż

Boks dachowy jest montowany okazyjnie. Korzystamy z niego kiedy planujemy wyjazdy. To wszystko sprawia, że im wygodniejszy montaż, tym lepiej. Warto zakupić model bagażników posiadający system, który ułatwia zakładanie.

Cena

Cena boksu powinna być wypadkową potrzeb przez nas posiadanych i możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że box użytkujemy zwykle wiele lat, dlatego też warto zainwestować w niego więcej pieniędzy i zagwarantować sobie bezproblemową eksploatację.

Ważne zasady bezpieczeństwa

Należy pamiętać o tym, iż jeśli mamy zamontowany bagażnik dachowy z uchwytami, aktualne przepisy określają, iż nie możemy jechać po drodze, szybciej niż z prędkością 130 km/h. To samo dotyczy przypadku, jeśli uchwyty są puste. Ograniczenia nie będą nas dotyczyły, jeśli jedziemy z samych bagażnikiem bazowym na dachu. Warto wziąć pod uwagę także dwa najważniejsze parametry, które określają to, czy ładunek będzie w pełni bezpieczny w trakcie transportu na dachu samochodu. Jest to nośność dachu (czyli ile może wynosić maksymalna masa transportowanego bagażu), a także ładowność bagażnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here