Odblask

Piesi niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu i poza obszarem zabudowanym mają obowiązek posiadania elementów odblaskowych. Za ich brak grozi kara finansowa. Sprawdźmy więc, jak wybrać gadżety odblaskowe?

Obowiązek posiadania odblasków to odpowiedź na dużą liczbę wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych w Polsce w ostatnich latach . W 2013 roku odnotowano aż 1140 takich przypadków! Zapisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 30 sierpnia 2013 roku, bo ta jest tu dokumentem nadrzędnym, nie określają w żaden sposób, jakie wytyczne powinien spełniać element odblaskowy. Brak jest również specyfikacji dotyczącej wymiarów. Warunek jest tylko jeden – odblask ma spełniać swoją funkcję – czyli być widoczny.

Oferta rynkowa

Na rynku jest dostępnych wiele gadżetów odblaskowych. Można je zakupić już za kilka złotych w internecie. Oferta jest ogromna. Dostępne są kamizelki, opaski, breloczki, taśmy, smycze, naklejki, a nawet czapki, czy worki na plecak lub tornister. Z myślą o sportowcach pojawiły się elementy odblaskowe przeznaczone dla biegaczy, czy rowerzystów. Osobna linia np. breloczki, małe kamizelki, czapeczki skierowana jest do dzieci – mówi Aneta Niciak z portalu odblaski24.com.pl.

Jak nosić odblaski?

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego piesi idący po poboczu lub jezdni powinni poruszać się po lewej stronie drogi. Dzięki temu pieszy widzi nadjeżdżający z przodu pojazd, a kierowca poprzez umieszczonemu na ciele pieszego elementowi odblaskowemu będzie w stanie zauważyć go dużo wcześniej, niż w przypadku braku takiego gadżetu. Różnica jest kolosalna, gdyż element odblaskowy zwiększa widoczność takiej osoby na drodze z około 10 do nawet 150 metrów w dobrych warunkach pogodowych.

Przepisy nie podają wytycznych dotyczących tego, jak powinny być rozmieszczone elementy odblaskowe. Ze względu, iż światła mijania w pojazdach są opuszczone nisko i oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła jest kierowane na prawą stronę drogi – odblask powinien być umieszczony na pieszym jak najniżej. Najlepszym miejscem jest zatem prawa kostka pieszego, gdyż znajduje się po stronie ruchu pojazdów. Element odblaskowy zawieszony na szyi pieszego nie będzie już tak dobrze widoczny dla kierowcy. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka do kilkunastu metrów, co przekłada się na większą ilość czasu na reakcję dla prowadzącego pojazd, a zatem na podwyższone bezpieczeństwo pieszego uczestnika ruchu.

Im więcej, tym lepiej  

Dobrym rozwiązaniem jest używanie większej ilości odblasków niż jeden, gdyż każdy następny zwiększa szansę na szybsze zauważenie człowieka na drodze. Można więc wybrać opaskę pulsacyjną na kostki i kamizelkę, albo odblaski na rower połączyć z opaską na rękę. Za brak odblasków grozi kara do 500 zł. Odblaski nie są drogie, nie warto więc na nich oszczędzać. Nie stosując takich gadżetów ryzykuje się własne życie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here