Złomowanie pojazdu to ostatnia szansa, aby pozbyć się go i cokolwiek na nim zarobić. Wielu kierowców stara się odwlec ten moment, ale rosnące koszty utrzymania nie pozwalają im podjąć innej decyzji. O ile procedury związane ze złomowaniem auta osobowego są powszechnie znane, to warto przyjrzeć się bliżej zasadom, jakie obowiązują w przypadku aut ciężarowych.
Kiedy zezłomować auto ciężarowe?
Samochody ciężarowe są eksploatowane o wiele mocniej aniżeli ma to miejsce w przypadku aut osobowych. Oczywiście ich konstrukcja jest do tego przygotowana, niemniej jednak przy przebiegach liczonych w milionach można się spodziewać, że auto zacznie odmawiać posłuszeństwa. Żywotność poszczególnych podzespołów również ma swoje granice wytrzymałości. W sytuacji, kiedy koszty eksploatacji pojazdu zaczynają zmniejszać nasze zyski osiągane dzięki posiadaniu takiego auta, powinniśmy rozważyć możliwość oddania go do kasacji. Dlaczego złomowanie, a nie sprzedaż? Tak naprawdę znalezienie kupca na wyeksploatowany pojazd będzie bardzo trudne. Nie znajdzie się wielu chętnych, aby zapłacić godziwe pieniądze za ciągnik siodłowy, którego stan jest tak naprawdę wielką niewiadomą. Wobec trudności ze sprzedażą w satysfakcjonującej cenie pozostaje nam skorzystanie z oferty punktu kasacji pojazdów.
Jak wybrać punkt kasacji pojazdów?
Szukając punktu kasacji pojazdów, trzeba zwrócić uwagę czy dana firma posiada stosowną licencję i jest umieszczona na liście stacji demontażu wydanej przez odpowiedniego Wojewodę. Przykładem licencjonowanej stacji demontażu jest firma Car Gryf, która znajduje się na 13 miejscu listy licencjonowanych stacji Wojewody Zachodniopomorskiego. Tylko w takiej sytuacji mamy pewność, że procesem kasacji zajmie się profesjonalna i doświadczona jednostka, która posiada stosowne uprawnienia. Co ciekawe licencjonowana stacja demontażu może zaproponować nam wiele rozwiązań, wśród których należy wymienić:
- Odkupienie naszego pojazdu
- Kasację pojazdu, który został wycofany z eksploatacji
- Złomowanie auta i unieważnienie jego dokumentów
Stacje demontażu bardzo często oferują również możliwość zakupu używanych części do pojazdów osobowych i ciężarowych.
Jak skorzystać z oferty punktu kasacji?
Aby skorzystać z oferty punktu kasacji, najczęściej wystarczy zgłosić taką chęć telefonicznie. Możemy też skorzystać z formularza zgłoszenia online, który jest dostępny na stronie internetowej. Głównym problemem w przypadku złomowania auta ciężarowego może być jego transport do punktu kasacji. Na szczęście profesjonalne firmy oferują również transport pojazdu ze wskazanej lokalizacji do swojej siedziby. I to nie tylko w obrębie miasta, w którym znajduje się dana stacja. Firma Car Gryf obsługuje nie tylko Szczecin. Jeżeli auto stoi w innej miejscowości, jak na przykład Pyrzyce, to również możecie liczyć na kompleksową pomoc w jego złomowaniu.
Złomowanie auta ciężarowego najlepiej przeprowadzić w licencjonowanym punkcie. Tylko wtedy mamy pewność, że wszystkie procedury odbywają się zgodnie z literą prawa. Nie warto także zwlekać z decyzją o kasacji pojazdu. Wysokie koszty utrzymania auta, które nie może poruszać się po drogach, powinny być wystarczającym argumentem.