olej
fot. pixabay.com

Silnik samochodu to jego serce, ta często przywoływane porównanie do ludzkiego ciała jest szczególnie trafne i obrazowe.

zobacz też: http://www.beyouty.pl/oleje-silnikowy-jak-wybrac-najlepszy/

Każdy z samochodów bez względu na klasę i wartość rynkową będzie na służył długo i wydajnie jeżeli zadbamy o niego we właściwy sposób. Jeżeli auto jest nowe to sprawa jest o wiele prostsza. Nasz pojazd zapewne będzie na 2- 3 lata objęty ochroną gwarancyjną. A na pewno możemy czuć się pewnie do ok 30- 50 tysięcy. W tym czasie mogą nam się przydarzyć jedynie drobne uzupełnienia oleju silnikowego, pierwsze zapewne po ok 10 tyś kilometrów, kolejne w granicach 30 tysięcy związane z okresowym badaniem technicznym i wymianą oleju.

Dbałość o właściwy stan oleju i jego jakość to kluczowa kwestia dla żywotności silnika

Cała przygoda i wyzwania zaczynają się wraz z ubiegiem lat. Kiedy nasze ukochane auto ma już ponad 5 – 10 lub powyżej 15 lat. Musimy wtedy szczególnie obserwować poziom oleju, kontrolować czy przypadkiem nie zdarzają się wycieki. Musimy również pamiętać o regularnej wymianie oleju. Sam wymiana zależna jest od ilości pokonywanych przez nas kilometrów. Jednak tak czy inaczej, średnio, co dwa lata staniemy przed wyborem oleju do wymiany.

Jaki olej wybrać?

Zazwyczaj producenci samochodów, a nawet konkretnych modeli sugerują jaki olej powinniśmy stosować do konkretnego typu silnika. Inny olej będzie wskazany dla silników diesla, inny dla jednostek benzynowych a jeszcze inny dla popularnych coraz bardziej hybryd.

Mamy do wyboru trzy podstawowe rozróżnienia olejów:

  1. Oleje mineralne – otrzymujemy je w wyniku destylacji ropy naftowej. Ta kategoria charakteryzuje się dość słabą żywotnością w niskich temperaturach. Również ich wyniki odnośnie zachowania czystości silnika nie są najlepsze, z racji braku dodatków uszlachetniających.
  2. O wiele lepszą skuteczność posiadają oleje syntetyczne, które są wzbogacone są zazwyczaj wieloma dodatkami, które powodują, że są bardziej skuteczne w trudnych warunkach.
  3. Oleje półsyntetyczne,  są połączeniem olejów mineralnych i syntetycznych. Stanowią dobrą alternatywę cenową w stosunku do pełnych syntetyków. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność będzie również nieco niższa niż pełnych olejów syntetycznych.

Przeczytaj też: http://www.toysboard.pl/na-czym-polega-odwyk-alkoholowy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here