Jaki skuter wybrać, aby spełnił Twoje oczekiwania?

Z racji, że skutery w naszym kraju cieszą się olbrzymią popularnością, to coraz więcej osób chce właśnie takowy posiadać. Oczywiście największe trudności pojawiają się przy podejmowaniu decyzji co do tego, jaki konkretnie model skutera warto wybrać. Stąd też postanowiliśmy Ci nieco ułatwić i przygotowaliśmy krótki, aczkolwiek treściwy i konkretny poradnik, w którym pokazujemy najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Pojemność silnika

To w zasadzie pierwsze na co zwraca się uwagę. Obecnie najczęściej wybierane są wersje głównie do 50 cm3, ponieważ nie wymagają posiadania prawo jazdy i są wyposażone w ogranicznik prędkości do 45 km/h. Są to też modele niezwykle ekonomiczne, bowiem spalanie rzadko przekracza 3 l paliwa na każde 100 przejechanych kilometrów. Oczywiście wiele zależy od terenu i stylu jazdy, niemniej jednak wartości są naprawdę niskie.

W przypadku, kiedy zależy nam na większej mocy i frajdzie z jazdy, można zdecydować się na skuter o pojemności do 125 cm3. Jednakże w tym przypadku, trzeba już posiadać prawo jazdy kat. A1. Warto podkreślić, że w tym przedziale pojemności możesz znaleźć maszyny o wyglądzie skutera, jak i również stylizowane na motocykle sportowe. Jest to szczególnie ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które chciałyby zacząć dopiero swoją przygodę z motocyklami i wprawić się w jeździe na nieco słabszych rozwiązaniach.

Silnik dwu, czy czterosuwowy?

Oba typy silników mają zarówno swoje wady, jak i zalety. W przypadku dwusuwów mamy do czynienia ze stosunkowo prostą konstrukcją, która jest zarazem tańsza w utrzymaniu i w razie ewentualnych napraw. Przeważnie z dwusuwami mamy do czynienia w silnikach o mniejszej pojemności, przez co zapewniają odpowiednią dynamikę jazdy, ale za to wykazują wyższe spalanie.

Natomiast, jeśli mówimy o silnikach czterosuwowych, to tu przede wszystkim pierwsze skrzypce gra ekonomia spalania. Niestety, fanatycy dynamiki i dużej mocy będą nieco zawiedzeni, gdyż mniejsze spalanie oznacza również z oczywistych względów niższą moc. Niemniej jednak silniki czterosuwowe zachowują dłuższą żywotność, ale i też w przypadku napraw są kosztowniejsze.

Stylistyka i wygląd zewnętrzny

Warto postawić nie tylko na model praktyczny od strony technicznej, ale i na taki, który będzie się nam podobał również pod względem stylistyki. Z tym także nie ma problemów, ponieważ na rynku znajdziemy skutery stylizowane na retro, jak i również z nowoczesną ramą.

Tańszy, czy droższy – co wybrać, aby się nie zawieźć?

Jak wspominaliśmy na samym początku, modeli skuterów na rynku nie brakuje. Jednak warto postawić na takie, które pochodzą od znanych i cenionych marek. Oczywiście znajdziemy również rozwiązania typowo budżetowe, gdzie faktycznie początkowy koszt przy zakupie jest niski.

Niemniej jednak często niższą cenę przy zakupie trzeba potem okupić niższą żywotnością części, jak i trudnościami z ich znalezieniem. Dlatego też polecamy maszyny pochodzące od producentów bardziej znanych, bowiem w razie jakiejkolwiek awarii nie ma praktycznie najmniejszego problemu z szybkim znalezieniem części. W innym wypadku będziesz musiał się liczyć albo z długim czasem oczekiwania na sprowadzenie odpowiednich elementów lub z ich niższą jakością.

Co po zakupie skutera?

Wtedy pozostanie Ci już tylko cieszyć się przyjemnością z jazdy. Jednak nie zapomnij o tym, aby odpowiednio zadbać o swoją maszynę, a wszystkie niezbędne ku temu rzeczy znajdziesz w sklepie z częściami do motocyklów rooader.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here