Jakie buty wybrać na motocykl

Zakup odpowiednich butów motocyklowych to nie lada wyzwanie. Trzeba mieć na uwadze kilka ważnych przesłanek decydujących o wygodzie i bezpieczeństwie podczas jazdy. Obecnie rynek daje w tym zakresie bardzo duże możliwości wyboru.

Jak kupić buty motocyklowe? Rozmiar to podstawa!

Kluczową kwestią przy zakupie butów motocyklowych jest dobór właściwego rozmiaru. Buty muszą dobrze leżeć na nodze, więc nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne. Nie wolno ich kupować „na oko”. W tym miejscu wypada przypomnieć o tym, że rozmiarówka butów motocyklowych różni się od rozmiarówki obuwia noszonego na co dzień. Z tego też względu najlepszym rozwiązaniem są przymiarki w sklepie stacjonarnym z odzieżą dla motocyklistów – zwłaszcza wtedy, kiedy ktoś po raz pierwszy zaopatruje się w tego typu obuwie. Jeśli chodzi o buty motocyklowe, to nie ma tu mowy o żadnym dyskomforcie, ponieważ ma to ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo. Przy tej okazji pojawia się jeszcze istotna uwaga: mierząc długość wkładki, warto uwzględnić w niej 0,5 cm zapasu. Na pewno się on przyda, ponieważ wskutek oddziaływania różnych czynników, np. wyższej temperatury, stopy mają to do siebie, że puchną. Muszą mieć zatem zapewniona dostateczną ilość miejsca – w przeciwnym razie pojawią się na nich bolesne otarcia.

Jaki rodzaj butów motocyklowych jest najlepszy?

Kupując obuwie na motocykl, należy koniecznie uwzględnić warunki, w których motocykl jest najczęściej eksploatowany. Wiąże się to bezpośrednio ze stylem jazdy oraz typem posiadanego motocykla. Bardzo dużą popularnością wśród kierowców jednośladów cieszą się miejskie buty motocyklowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one przystosowane do typowo miejskiej jazdy. Zwykle są to krótkie modele z cholewką kończącą się przed kostką. Jeżeli ktoś często jeździ w dłuższe trasy, jak np. właściciele chopperów, potrzebuje butów turystycznych. Mają one cholewkę wyższą niż buty miejskie – poza tym jest ona bardziej usztywniona. Z kolei posiadaczom motocykli sportowych polecane są buty sportowe. Są one mocno usztywnione – świetnie chronią przed urazami kostki, palców i goleni. Dzięki temu w razie upadku można uniknąć poważnych urazów. Cechą butów sportowych jest to, że są one odpowiednio wyprofilowane, aby zagwarantować motocykliście maksimum komfortu i bezpieczeństwa.

Zakup butów motocyklowych – o tym trzeba wiedzieć!

Damskie i męskie buty motocyklowe zapewniają ten sam poziom ochrony, pomimo że występują między nimi drobne różnice. Buty dla panów są przeważnie szersze w stopie i masywniejsze, natomiast modele dla pań mają węższe noski. Bez względu jednak na to, czy w rachubę wchodzi obuwie dla mężczyzn, czy dla kobiet, najrozsądniej jest zdecydować się na buty sygnowane marką znanego, sprawdzonego producenta. W tym przypadku nie ma co oszczędzać na jakości. Buty muszą być solidnie wykonane z najlepszych gatunkowo materiałów, które są trwałe, wytrzymałe i w wysokim stopniu odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Trzeba je potraktować jako inwestycję długoterminową.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here