świece zapłonowe w autach francuskich

Świece zapłonowe to części, które są relatywnie tanie. Wielu kierowców zupełnie zapomina o istnieniu świec, co niestety jest dużym błędem. Regularna wymiana świec zapłonowych musi być traktowana jako jedna z czynności serwisowych w aucie. Pamiętaj, że te podzespoły, choć tanie, potrafią doprowadzić do poważnych usterek. A ich usunięcie będzie wiązało się z wysokimi kosztami. Dlatego dzisiaj odpowiemy na trzy zasadnicze pytania:

  • Jaką żywotność mają świece zapłonowe?
  • Jakie są objawy zużycia świec zapłonowych?
  • Jakie świece wybrać do danego modelu auta?

Znając odpowiedzi, będziesz w stanie w porę zdiagnozować i wymienić świece, a tym samym unikniesz dużo bardziej poważnych konsekwencji.

Jaką żywotność mają świece zapłonowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu wymiana świec była wykonywana przy okazji serwisu olejowego. Wynikało to z dużo niższej żywotności świec zapłonowych. Aktualnie świece w autach marki Peugeot, Citroen lub Renault mogą z powodzeniem pracować przez 30-100 tysięcy kilometrów. Zależy to oczywiście od kilku czynników. Jednym z nich jest jakość podzespołów. Długa żywotność świec ma swoje mankamenty. Przy tak rzadkiej wymianie właściciele pojazdów często zapominają o istnieniu świec zapłonowych.

W autach, które obecnie poruszają się po naszych drogach, funkcja świec zapłonowych jest bardzo istotna. Brak zapłonu, chociażby w jednym cylindrze powoduje, że niespalone paliwo trafia do katalizatora. W konsekwencji może dojść do jego uszkodzenia. Przedstawiona sytuacja prowadzi także do zakłóceń w pracy silnika.

Jakie są objawy zużycia świec zapłonowych?

Niestety poprawne zdiagnozowanie zużycia świec zapłonowych nie jest prostym zadaniem. Pod tym kątem francuskie auta nie różnią się od innych. Wynika to z faktu, że pogorszenie pracy silnika czy większe spalanie, które są objawem zużytych świec, pojawiają się stopniowo. Kolejnym symptomem zużytych świec zapłonowych mogą być problemy z odpaleniem silnika oraz jego nierówna praca. W przypadku całkowitego zużycia świecy i oderwania kawałka elektrody może dojść do poważnej usterki silnika.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie da się określić stopnia zużycia świec, powinieneś bezwzględnie przestrzegać zalecanych przez producenta interwałów wymiany. Jeśli masz auto z instalacją LPG, to warto skrócić okres wymiany o połowę. Pamiętaj, żeby wymieniać świece całymi kompletami.

Jakie świece wybrać do danego modelu auta?

Wybierając nowe świece zapłonowe do auta marki Peugeot, Citroen lub Renault, powinieneś bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. Istotny jest ich kształt, wymiar oraz wartość cieplna. Ten ostatni parametr określa zakres temperatur, w jakich pracują świece. Przy zakupie świec zapłonowych warto od razu wymienić przewody wysokiego napięcia. Tym bardziej że ich zakup nie wiąże się z dużymi wydatkami.

Pamiętaj, że niewłaściwie dobrane świece zapłonowe narażają silnik na awarię, a ponadto mogą przyczynić się do znacznego wzrostu spalania.

Jeśli szukasz części do aut francuskich, to powinieneś zajrzeć na stronę franceauto.pl. W sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór części do aut marki Peugeot, Citroen i Renault.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here