Kupno samochodu z drugiej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet jeśli kupujemy używane auto w salonie czy komisie nie mamy stuprocentowej pewności co do jego stanu technicznego. O niektórych ukrytych usterkach może nie wiedzieć nawet sam sprzedający, jeśli pełni tylko rolę pośrednika. Dlatego przeszukując oferty, a później oglądając samochód musimy być szczególnie wyczuleni na wiele kwestii. Bywa tak, że zaaferowany całą transakcją klient zapomina o sprawdzeniu podstawowych dokumentów, którymi powinien dysponować sprzedawca. Zdarza się, że samochód trafia w ręce nabywcy bez dowodu rejestracyjnego. Wtedy kupującego czekają poważne kłopoty.
Przede wszystkim porządek w papierach
Przypomnijmy, każdy sprzedawca samochodu powinien dysponować kompletem dokumentów pojazdu. Jakikolwiek brak w papierach powinien wzbudzić naszą nieufność i poważne wątpliwości co do opłacalności całej transakcji. Czasami bowiem na rynek próbują być wprowadzane auta kradzione, lub takie, które zostały zakwalifikowane do złomowania przez urząd któregoś z państw Unii Europejskiej. W prawdzie auto bez dowodu rejestracyjnego prawdopodobnie będzie miało bardzo atrakcyjną cenę. Jeśli jednak damy się oszukać nieuczciwemu sprzedawcy prawdopodobnie nie odzyskamy pieniędzy, a cały proces zalegalizowania samochodu mocno podziała na nasze nerwy i będzie wymagał od nas wiele zachodu.
Komplet dokumentów
Dokumenty, które powinniśmy otrzymać przy kupnie samochodu z drugiej ręki to:
- dowód rejestracyjny
- karta pojazdu (o ile została wydana)
- dokument potwierdzający aktualne ubezpieczenie OC
- Umowa kupna-sprzedaży
- Poprzednie umowy sprzedaży samochodu lub dowód nabycia go w salonie
Dobrze jest jeśli do pojazdu dołączone są ponadto:
- książka gwarancyjna
- książka serwisowa
- oryginalna instrukcja obsługi
- ewentualne rachunki z warsztatów stanowią dodatkową gwarancję, że auto pochodzi z legalnego źródła i było odpowiednio eksploatowane.
Dowód rejestracyjny jest wciąż podstawowym dokumentem świadczącym o stanie samochodu. W jego wnętrzu powinny znajdować adnotacje dotyczące przeglądów technicznych wraz z datą ostatniego badania. Brak ważnego badania technicznego to także poważny problem, który nie pozwoli nam zarejestrować pojazdu. W dowodzie znajduje się także data produkcji auta oraz nr nadwozia VIN. Bardzo ważne jest sprawdzenie VIN-u ze stanem faktycznym!
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
Jeżeli sprzedawca nie dysponuje dowodem rejestracyjnym, lub jego autentyczność wzbudza poważne wątpliwości prawdopodobnie mamy do czynienia z próbą oszustwa. Umowa kupna-sprzedaży jest wiążąca i jeśli ją podpiszemy nie otrzymawszy kompletu dokumentów, wszystkie kłopoty spadną na nas, jako właścicieli pojazdu. Oszuści najczęściej próbują tłumaczyć brak dowodu zatrzymaniem go przez wydział komunikacji. Nie dajmy się zwieść, ponieważ to my, jako właściciele auta będziemy jedynymi osobami upoważnionymi do jego odbioru. Jeżeli dowód rzeczywiście znajduje się w urzędzie, będzie nas czekać podróż do miasta, w którym auto było zarejestrowane ostatnio.
Zdarza się, że dowód rejestracyjny rzeczywiście został zatrzymany, na przykład podczas kontroli drogowej z powodu złego stanu technicznego pojazdu. Wtedy to na nas spadnie usunięcie uszkodzeń, które były powodem odebrania dowodu.
Kłopoty z legalizacją
Jeżeli natomiast dowodu nie ma z jakichkolwiek innych przyczyn – jego odtworzenie będzie wiązało się z odtworzeniem całej historii auta. Pół biedy, jeśli do samochodu została wydana karta pojazdu i jeśli dysponujemy wszystkimi umowami kupna-sprzedaży. Jeżeli jednak takie dokumenty nie zostaną nam przekazane przez sprzedającego, prawdopodobnie nie uda nam się zalegalizować samochodu. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie wszystkich dokumentów przed podpisaniem umowy. Warto także zadbać, aby na umowie pojawiły się stosowane adnotacje odnośnie wydawanych dokumentów i stanu technicznego pojazdu. Na umowie koniecznie powinien znajdować się nr VIN zgodny z tym wpisanym do dowodu oraz z numerem, który wybity jest na nadwoziu.
Zakup samochodu jest zawsze silnym przeżyciem emocjonalnym. Poszukiwanie odpowiedniej oferty, kontakt ze sprzedającym, a wreszcie oglądanie auta i jazda próbna potrafią być na tyle ekscytujące, że łatwo jest przegapić ważne kwestie. Dlatego tak istotne jest nie poddawanie się emocjom i dokładne sprawdzenie kupowanego samochodu. Podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży należy upomnieć się o komplet dokumentów i sprawdzić dane wpisane w dowodzie rejestracyjnym ze stanem faktycznym. Jeżeli pozwolimy sobie na zakup pojazdu bez dowodu rejestracyjnego, droga do zalegalizowania auta może okazać się bardzo trudna, a cała transakcja nieopłacalna.