Kurs ADR Częstochowa dla osób chcących zostać kierowcami cystern przewożącymi materiały niebezpieczne

Każdy kierowca pragnący zwiększyć swoje uprawienia i przewozić materiały niebezpieczne, musi zapisać się na kurs ADR. Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku na egzaminie możliwe jest otrzymanie stosownych zaświadczeń.

Kurs ADR Częstochowa dla osób chcących zostać kierowcami cystern przewożącymi materiały niebezpieczne

W przypadku kierowców zawodowych chcących nabyć uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych oprócz materiałów wybuchowych i promieniotwórczych, wystarczy ukończyć podstawowy kurs ADR. Obejmuje on wszystkie klasy towarów niebezpiecznych z wyjątkiem materiałów klasy 1 i 7. Na taki podstawowy kurs mogą zapisać się wszystkie osoby, które ukończyły 21 rok życia i posiadają prawo jazdy. Bez ukończenia tego kursu nie ma co jednak liczyć na zdobycie dalszych uprawnień, dlatego też wymagane jest ukończenie go w pierwszej kolejności. Po ukończeniu podstawowego kursu ADR, uczestnik otrzymuje świadectwo, którego okres ważności wynosi pięć lat. Cały kurs trwa zazwyczaj trzy dni i odbywa się w godzinach popołudniowych. Egzamin zdawany jest przed komisją z Urzędu Marszałkowskiego. Podczas egzaminu uczestnik kursu musi rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań. Jest to test jednokrotnego wyboru. W celu otrzymania uprawnień konieczne jest prawidłowe odpowiedzenie na przynajmniej dwadzieścia z pytań.

Po ukończeniu podstawowego kursu ADR, możliwe jest uzyskanie uprawnień na cysterny klasy 1 i 7, czyli cysterny przewożące materiały wybuchowe i promieniotwórcze. Są to kursy specjalistyczne, które trwają dwa dni i kończą się egzaminem składającym się z osiemnastu pytań. Egzamin uznaje się za zdany pod warunkiem, że uczestnik kursu odpowie prawidłowo na co najmniej dwanaście z zadanych mu pytań. Jeśli chodzi o ceny takich kursów, to specjalistyczny kurs ADR na cysterny kosztuje mniej więcej 400 złotych. Kurs na cysterny klasy 1 kosztuje w granicach 350 złotych, a na cysterny klasy 7 – 300 złotych. Podstawowy kurs ADR trwający trzy dni kosztuje 400 złotych. W przypadku kursu zintegrowanego trzeba liczyć się z kosztami z rzędu ponad 550 złotych. Jeśli natomiast kierowca chce odnowić podstawowy kurs ADR, to będzie musiał zapłacić 270 złotych. W przypadku odnowienia kursu ADR zintegrowanego są to koszty w wysokości 500 złotych.

[Głosów:2    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFord serwis Katowice
Następny artykułPrzewozy osób w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here