Nieprzyjemny zapach w samochodzie

Jakość powietrza w kabinie samochodu ma ogromny wpływ na komfort jazdy. Wpływa na stopień zmęczenia kierowcy, co realnie przekłada się na bezpieczeństwo. Nieświeże powietrze może zawierać w swoim składzie dużą ilość kurzu, drobnoustrojów chorobotwórczych czy zarazków. Nierzadko w składzie atmosfery wewnątrz pojazdu są zarodki grzybów i pleśń pochodzące z kanałów wentylacyjnych oraz zawilgoconych dywaników. Powietrze może być także nośnikiem brzydkiego zapachu, który gromadząc się w samochodzie powoduje dyskomfort kierowcy i pasażerów. Problem może być na tyle dotkliwy, że skutecznie wpłynie na zmniejszenie zadowolenia właściciela z korzystania z samochodu.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu w samochodzie

Częstą przyczyną zalegającego w kabinie kierowcy nieprzyjemnego zapachu jest klimatyzacja. Elementy układu chłodzącego to ulubione miejsce rozwoju grzybów i pleśni. Oprócz parownika, gdzie najczęściej pojawia się pleśń, klimatyzacja wyposażona jest w filtry, na których rozwijają się różnorodne zarazki. Zły stan filtrów może być przyczyną nie tylko trudnego do wytrzymania zapachu, ale także może powodować alergię, katar i infekcje dróg oddechowych.

W aucie bez klimatyzacji zapach może pojawić się w układzie wentylacyjnym i być spowodowany gromadzeniem się zarazków w filtrze przeciwpyłkowym, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza tłoczonego do kabiny.

Na stan atmosfery wewnątrz samochodu niebagatelny wpływ ma także czystość tapicerki czy dywaników samochodowych. Szczególnie w starszych samochodach lub autach pochodzących z drugiej ręki – nieświeże dywaniki i fotele mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów. Wielu kierowców pali w samochodzie, a dym tytoniowy wnika głęboko we wszystkie zakamarki i naprawdę bardzo trudno jest pozbyć się jego zapachu.

Jeśli jesteśmy właścicielami pojazdu używanego, niektóre zapachy zalegające w aucie mogą być bardzo uciążliwe. Dym z papierosów lub przewożenie zwierząt mogą pozostawić po sobie ślady objawiające się fetorem w kabinie. Takie zapachy są szczególnie nieprzyjemne, gdyż nieodłącznie przypominają nam o tym, że samochód nie jest nasz od nowości.

Jak walczyć z brzydkim zapachem w samochodzie?

1. Tapicerka i dywaniki

Jeśli dopiero kupiliśmy używane auto, a zalegający w nim zapach daje się nam we znaki, należy zajrzeć do wszystkich schowków i zakamarków kabiny. Czasami fetor może pochodzić z pozostawionego wewnątrz jedzenia. Należy także dokładnie wyprać tapicerkę. Można w tym celu posłużyć się preparatami stosowanymi w gospodarstwie domowym. Ich aplikacja polega na wytworzeniu piany, którą po kilku minutach zbiera się odkurzaczem. Dywaniki najlepiej wymienić na nowe. Będzie to o wiele łatwiejsze i przyniesie lepsze efekty niż próba ich prania.

2. Wentylacja

W celu poprawienia jakości powietrza powinniśmy od czasu do czasu wymieniać filtr kabinowy. W samochodach wyposażonych w klimatyzację jest to czynność wykonywana zazwyczaj podczas corocznych przeglądów. Właściciele pojazdów bez klimatyzacji często nie zdają sobie sprawy z istnienia takiego filtra. Tymczasem jest on montowany we wszystkich samochodach osobowych już od lat. Istotnie wpływa on na atmosferę wewnątrz kabiny, dlatego powinniśmy go wymieniać raz w roku. Jeśli rozpoczęliśmy dopiero walkę z brzydkim zapachem – jego wymiana może okazać się rozwiązaniem problemu.

3. Klimatyzacja.

Regularne przeglądy klimatyzacji są niezbędne dla zapewnienia sprawności jej działania oraz jakości tłoczonego do wewnątrz powietrza. Doraźnie, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu można zastosować preparat do oczyszczania kanałów wentylacyjnych. Ma on postać aktywnej pianki w sprayu, którą wtryskuje się poprzez kratki wentylacyjne. Substancja niszczy pleśnie, grzyby oraz wszelkie zarazki zalegające w kanałach wentylacyjnych. Jej zastosowanie może okazać się zbawienne dla pozbycia się zapachu wewnątrz auta.

Ultradźwięki

Do odkażenia klimatyzacji, a zarazem całej kabiny służy także specjalne urządzenie zwane czajnikiem. Wytwarza ono specjalną parę, która aktywnie niszczy drobinki pleśni, grzybów, bakterii i innych zanieczyszczeń

Wytwornice ozonu

Najbardziej skuteczną metodą pozbycia się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza samochodu jest ozonowanie. Współcześnie aby przeprowadzić zabieg wcale nie musimy udawać się do specjalnego warsztatu. Na rynku dostępne są wytwornice ozonu, które ustawia się wewnątrz auta i pozwala działać przez określony czas. Wytworzony gaz ma zdolność niszczenia wszelkich bakterii, zarodników grzybów i pleśni. Ozon doprowadza do szybkiego utleniania się wszystkich zanieczyszczeń. Zabieg ozonowania powinien skutecznie oczyścić wnętrze pojazdu.

Substancje zapachowe

Czasami na poprawienie atmosfery wewnątrz samochodu wpływa użycie popularnych odświeżaczy powietrza. Możemy skorzystać z drzewek zapachowych, bądź aplikatorów umieszczanych na kratce wentylacyjnej. Należy pamiętać, że według specjalistów, najlepiej na kierowców działają zapachy o aromacie mięty lub cynamonu. Powodują one lepsze skupienie, podobnie jak zapach kawy czy cytryny. Zapachy rumianku, lawendy oraz innych ziół mogą natomiast powodować senność i nie są polecane do samochodu.

Ze swojej strony możemy polecić zapachy do samochodów marki Yankee Candle, które są produkowane na bazie naturalnych olejków eterycznych (do kupienia tutaj) dzięki czemu nie powodują bólów głowy, a aromaty są trwałe i bardzo przyjemne do nosa.

Na koniec warto podkreślić, że żadna substancja zapachowa nie zniweluje brzydkiego zapachu do końca. Nie poprawi też jakości powietrza pod względem zawartych w nim drobnoustrojów. Dlatego powinniśmy przede wszystkim skupić się na usunięciu przyczyn brzydkiego zapachu, a w drugiej kolejności sięgać po substancje zapachowe i odświeżacze.

[Głosów:8    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here