Objawy uszkodzonej turbiny

Turbosprężarki są niezwykle istotnymi elementami wyposażenia dieslowskich jednostek napędowych. Są one odpowiedzialne za zwiększanie osiągów silników poprzez wykorzystywanie gazów wydechowych. Warto pamiętać, że ewentualna awaria turbosprężarki i jej wymiana potrafi być bardzo kosztowna. Często jednak takie elementy nadają się do naprawy i regeneracji. Warto więc jak najszybciej reagować na różne objawy uszkodzenia turbiny. Jest ich sporo i można je dość łatwo wykryć.

W każdym silniku turbosprężarka jest zmuszona do pracy w trudnych warunkach. Część taka jest mocno obciążona, ponieważ jej wirnik porusza się z prędkością na poziomie nawet 250 tysięcy obrotów na minutę. Dodatkowo środowisko pracy turbosprężarki generuje bardzo wysokie temperatury. Jest to spowodowane gazami spalinowymi przepływającymi przez turbinę, które mają temperaturę kilkuset stopni Celsjusza. Pomimo solidnych materiałów i nowoczesnych technologii konstrukcyjnych, turbosprężarki często ulegają awariom.

Jakie objawy świadczą o awarii turbosprężarki?

Istnieje wiele wyraźnych objawów, które świadczą o problemach z turbosprężarką. Do ich grona można zaliczyć następujące, dość powszechne przykłady:

  • Wyraźny spadek mocy silnika – podczas jazdy wyczuwalny jest znaczący spadek przyspieszenia. Przyczyną takiej utraty mocy jest najczęściej nieszczelność powstała pomiędzy turbosprężarką, a układem dolotowym lub wylotowym, a także samo zużycie. Dodatkowo problemem wskazującym na turbinę jest okresowy spadek mocy silnika, czyli tak zwane falowanie osiągów. Jest to problem powszechny dla turbin o zmiennej geometrii. Powodem takiego problemu może być blokowanie łopatek wirnika w wyniku nagromadzonego nagaru, itp.
  • Niebieski dym wydostający się z rury wydechowej – taki kolor z wyczuwalnym zapachem spalenizny oznacza przedostawanie się oleju silnikowego do komory spalania. Olej może wyciekać z różnych elementów układu smarowania, a wiadomo, że jego niedostateczna ilość i jakość ma negatywny wpływ na stan turbiny.
  • Nadmierne zużycie oleju – w wielu samochodach odnotowywane jest delikatne spalanie oleju. W pojazdach z wadliwą turbiną, poziom zużycia tego płynu jest znacznie większy.
  • Czarny dym wydostający się z wydechu – świadczy on najczęściej o uszkodzeniu wirnika. Do cylindrów dostaje się za mała ilość powietrza wpływająca niekorzystnie na spalanie i powodująca powstawanie czarnych spalin.
  • Niepokojące dźwięki – gwizdy, wycie, tarcie metalu. Takie dźwięki świadczą o problemach z różnymi elementami turbosprężarki.

O czym warto pamiętać?

Podstawą dbania o prawidłowe funkcjonowanie turbosprężarki jest zadbanie o właściwe smarowanie jednostki napędowej. Odpowiednia ilość i jakość oleju oraz prawidłowa eksploatacja pojazdu pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie takiego elementu przez wiele kilometrów.

Gdzie szukać wsparcia w zakresie turbosprężarek?

Dobrą wiadomością jest to, że w wielu polskich miastach działa sporo firm specjalizujących się w regeneracji oraz wymianie turbosprężarek. Prowadzą one działalność między innymi w następujących miastach:

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here