Profil opony

Wysoki profil opon wielu posiadaczom czterech kółek kojarzy się nie najlepiej. Trudno nie zgodzić się z faktem, że do ładnych felg z lekkich stopów metalu najlepiej pasują opony o niskim profilu. Najlepiej jeszcze aby były szerokie. Wtedy nie tylko ładnie wyglądają, ale nadają autu sportowy charakter. Niskie, szerokie opony sprawdzają się przy dużych prędkościach i pokonywaniu ostrych zakrętów. Tymczasem na naszych drogach, a zwłaszcza w warunkach miejskich – czasem lepiej jest posiadać wysokie opony.

Sportowy charakter czy „balon ochronny”?

Wiedzą o tym kierowcy zmuszeni do pokonywania wysokich krawężników podczas parkowania i wszyscy, którzy uszkodzili kiedyś felgę na drogowej dziurze. Wysoki profil opon gwarantuje nam lepsze pokonywanie krawężników i drogowych niespodzianek, które niestety są powszechne na naszych dziurawych jezdniach. Niski profil opony i większa szerokość to z kolei lepsza przyczepność i bezpieczniejsze pokonywanie zakrętów. W jaki zestaw ogumienia najlepiej jest więc wyposażyć własne auto?

Po pierwsze opony trzeba dobierać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Na szczęście współczesna technika pozostawia nam spore pole do własnej inwencji. Ogumienie możemy dobrać do własnych preferencji, pamiętając jednocześnie, że opona z felgą muszą stanowić dobrze dobraną parę. Na oponach o wysokim profilu zdecydowanie łatwiej pokonamy krawężniki czyhające na kierowców w miastach. Z mniejszym uszczerbkiem pokonamy także dziury w jezdni czy ewentualne drobne ubytki asfaltu. Komfort podróżowania na wysokich gumach jest lepszy wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę specyfikę krajowych dróg. „Wysokie balony” są wygodne i świetnie radzą sobie z trudnymi warunkami na drodze. Oczywiście w zakresie dopuszczalnych prędkości.

Na zakup wysokich opon rzadko przecież decydują się kierowcy lubiący szybką i dynamiczną jazdę. Wysokie gumy gorzej dają sobie radę z zakrętami i szybkimi zmianami kierunku jazdy. W ekstremalnych sytuacjach możemy nawet odczuć lekkie ślizganie się, spowodowane podwijaniem się gumy pod felgą. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, z którymi nie spotkamy się jeżdżąc z umiarkowaną prędkością.

Na oponie o wysokim profilu znacznie lepiej widać ewentualne ubytki powietrza. Kapeć szybciej zauważymy niż w przypadku opony nisko profilowej. Ten problem nie występuje jednak w przypadku nowoczesnych samochodów, wyposażonych w automatyczne czujniki ciśnienia. Pamiętajmy jednak zawsze o kontrolowaniu ciśnienia w oponach. Znaczny niedobór powietrza wpływa na bezpieczeństwo jazdy, a także może spowodować uszkodzenie opony, która trąc o felgę po prostu się niszczy.

Zima dla wysokich profili

Opony z wysokim profilem to domena ogumienia zimowego. Podczas jesienno-zimowych miesięcy znacznie łatwiej jest zauważyć na drogach samochody z wysokimi oponami. Decydując się na zakup opon zimowych kierowcy kierują się zdrowym rozsądkiem. Takie gumy zdecydowanie lepiej radzą sobie z pokonywaniem zaśnieżonych tras czy z wodą i błotem pośniegowym na asfalcie. Trzeba tutaj pochwalić krajowych kierowców, którzy wyraźnie świadomi są czyhających na nich niebezpieczeństw w sezonie zimowym. Koła samochodów w zimie wyglądają zupełnie inaczej i jest to zjawisko zauważalne dla przeciętnego uczestnika ruchu.

Zielone opony

Wysokie profile to także domena zwolenników eco-drivingu. Z myślą o fanatykach ekologicznej jazdy firmy oponiarskie coraz częściej wprowadzają na rynek tak zwane „zielone opony”. Charakteryzują się one niskimi oporami toczenia, przez co umożliwiają znaczne ograniczenie zużycia paliwa. Opony te są wąskie, a ich rozmiar zazwyczaj nie przekracza 16 cali. Takie ogumienie na pewno nie spodoba się zwolennikom dynamicznej jazdy, jednak ma swoich zwolenników wśród osób stawiających na eco-driving.

Podsumowując warto przypomnieć, że opony samochodowe należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta auta. Ponadto należy posiadać dwa komplety gum – te przeznaczone na lato oraz opony zimowe. O ile gumy o wyższym profilu lepiej radzą sobie z pokonywaniem dziur i krawężników, nie gwarantują stuprocentowej przyczepności podczas szybkiego pokonywania ostrych zakrętów. Są jednak idealne do miasta, a także lepiej sprawdzają się w trudnych warunkach drogowych. Jeśli zatem nie posiadamy typowo sportowego auta, a nasz styl jazdy jest spokojny – możemy wyposażyć samochód w opony z wysokim profilem.

[Głosów:29    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here