Każdy samochód spotyka się z jakąś awarią. Czasami jest ona wynikiem jakiejś wady, a czasami wynika z naszej winy. Przypadków, kiedy to my odpowiadamy za usterkę jest bardzo dużo.

Np. w ogóle nie dbamy o konserwację, jeśli chodzi o części samochodowe, jakie jak wiadomo wymagają pewnych zabiegów. Głównie chodzi o naoliwianie, ponieważ niektóre części zwyczajnie tego potrzebują. W innym przypadku nie czyścimy lub nie wymieniamy filtrów. Z tego powodu także dochodzi do usterek. Można by takich wymienić więcej, aczkolwiek każdy kierowca powinien wiedzieć, że od nich samych dużo zależy. Kolejną kwestią jest ogumienie. Jedni użytkują opony letnie i zimowe, a drudzy całoroczne. W obu przypadkach musimy dbać o koła pojazdów, kiedy nie chcemy nieprzyjemnych niespodzianek, a tym samym i wydatków. Samochód może być sprawny bez dużych nakładów finansowych, jeśli przestrzegamy pewnych zasad. Nie ważny jest rocznik czy marka. Istotą jest przedłużanie życia pojazdu w sensie nie przedłużania tego, co powinno być zrobione. Bywa, że kiedy coś zacznie szwankować, a jeszcze można jeździć po prostu jeździmy. W tym momencie zaczynają się problemy z innymi częściami, które w jakiś sposób współdziałają z tą, która powinna być poddana naprawie czy wymiany. Tak czy inaczej kto podchodzi do swojego auta jak odpowiedzialna matka do dziecka, to awarie powinny być rzadkością, a już na pewno nie powinny zdarzać się często.

Co w aucie siedzi wie tylko mechanik

Przede wszystkim nie skupiać się wyłącznie na tym, aby samochód był w nieskazitelnym stanie wizualnym, a pomijać ważne kwestie tj. sprawność techniczna czy też stan ogumienia. Najważniejsze jest to, aby samochód był sprawny, natomiast kwestie kosmetyczne jak najbardziej wskazane, ale zawsze na drugim planie. Faktem jest, że zaniedbany wizualnie samochód nie wygląda najlepiej, a nawet nie możemy dopuścić do tego, aby tablice rejestracyjne szyby czy światła były zabrudzone. Aczkolwiek o tym, że te części pojazdu muszą być czyste nie powinny być poddawane jakiejkolwiek wątpliwości. W związku z tematem musimy zwracać uwagę na to czy nasz samochód nie wydaje niepokojących dźwięków, czy jazda nim jest stabilna itp. Generalnie każdy dziwny dźwięk czy też ściąganie czy uczucie bicia kół o podłoże może okazać się, że jakaś usterka właśnie daje nam o sobie znać. Wtedy mamy do dyspozycji dwa rozwiązania. Jeśli jesteśmy w stanie sami zorientować się, co jest przyczyną, oraz ją wyeliminować oczywiście szybko musimy tak zrobić. Drugim rozwiązaniem jest udanie się do warsztatu mechanika i poproszenie o diagnozę, a następnie w razie potrzeby naprawdę. Pamiętajmy, że szybka trafna diagnoza bardzo często potrafi zaoszczędzić na naszych wydatkach u mechanika. Podobnie jak z leczeniem nas samych.

Koła samochodu widzimy i my

Jako właściciele samochodów powinniśmy mieć na uwadze ich ogumienie. Bez dwóch zdań powinno ono być bardzo dobrej jakości. Mowa tutaj o idealnym bieżniku, który w zależności od opon, na jakich jeździmy (sezonowe czy całoroczne) ma wpływ na przyczepność kół do podłoża. Jako właściciele i użytkownicy samochodów powinniśmy zwracać uwagę na to czy bieżnik nie jest zbyt mocno starty. Jeśli tak jest ogumienie nie nadaje się do użytkowania, gdyż grozi kolizją lub wypadkiem. Pamiętajmy również, żeby pony konserwować. Jest to zabezpieczenie gumy przed wpływem warunków atmosferycznych, ale także solanki na drogach zimą czy zwykłemu starzeniu się gumy. Konserwacje zaleca się przeprowadzać po każdym sezonie, a tuż przed wchodzeniem w drugi sezon. Nie istotne czy jeździmy na ogumieniu letnim i zimowym czy całorocznym . W pierwszym przypadku konserwujemy opony po ściągnięciu w celu wymiany, a w drugim musimy je zdjąć w celu konserwacji i założyć ponownie. Warto także poddać czyszczeniu lub piaskowaniu felg. Takie zabiegi bez wątpienia przedłużają życie ogumieniu, ale nie tylko to. Ważną kwestią jest też technika jazdy. Kiedy nie stosujemy ruszania i hamowania z piskami opon możemy być pewni, że ogumienie posłuży nam znacznie dłużej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here