Przeznaczenie i sposób użytkowania filtrów samochodowych

Każdy samochód wyposażony jest w różnorodne filtry, których celem jest zabezpieczenie pojazdu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Każdy samochód wyposażony jest w różnorodne filtry, których celem jest zabezpieczenie pojazdu przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Każdy z nich stanowi część eksploatacyjną, którą regularnie należy wymieniać. W większości przypadków można bez trudu dokonać tych napraw samodzielnie. Wystarczy tak naprawdę podstawowa wiedza z zakresu budowy własnego pojazdu oraz elementarne wyposażenie przydomowego warsztatu w niezbędne części. Same części zamienne, czyli właśnie filtry najbezpieczniej jest kupować w dobrze wyposażonych sklepach internetowych zajmujących się branżą motoryzacyjną. Panujące tam koszty są przyjazne klientowi a sam zakup jest niezwykle wygodny – nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Jakie rodzaje filtrów wyróżnia się samochodach? Jakie jest ich przeznaczenie i jak często należy je wymieniać?

Jak już zostało powiedziane filtrów w samochodach jest co najmniej kilka rodzajów. Każde znajduje się w innej lokalizacji i wszystkie pełnią zróżnicowaną funkcję, na co warto zwracać uwagę przy eksploatacji pojazdu. Cena tych podzespołów zwykle jest relatywnie niska a zbagatelizowanie konieczności ich wymiany może doprowadzić do bardzo kosztownych usterek innych elementów budowy pojazdu. Poniżej opis kilku najważniejszych filtrów.

  • Filtr paliwa

jego zadaniem jest oczyszczanie paliwa i zatrzymywanie wszelkich zabrudzeń, które się w nim mieszczą. Jakość benzyny i ropy w Polsce wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Ciekawostką z pewnością okaże się również fakt, że największy stopień zanieczyszczenia obserwuje się przed sezonem letnim. Filtr warto więc wymieniać przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem zimy. To szczególnie ważne dla osób posiadających auta z silnikami wysokoprężnymi diesla.

  • Filtr oleju

wraz z nim warto rozważyć również wymianę samego oleju, którego stan także może pozostawiać co nieco do życzenia. Dlaczego? Otóż, gdy filtr oleju jest zanieczyszczony istnieje duża możliwość, że nie będzie poprawnie spełniał swojej funkcji. Wówczas do oleju może dostać się mnóstwo drobnych, ale bardzo groźnych substancji, które mogą uszkodzić mnóstwo podzespołów całej instalacji.

  • Filtr powierza

z niewiadomych do końca przyczyn zapomina się o nim najczęściej, choć tak naprawdę jest on najtańszy. Każdy może go bez trudu wymienić samodzielnie, ponieważ nie wymaga to większej wiedzy z zakresy motoryzacji. Sam filtr pełni, jak w każdym innym przypadku, swego rodzaju barierę ochronną. Producenci podkreślają, że zawsze powinien być w dobrej kondycji, ponieważ odpowiada nie tylko za zatrzymywanie zanieczyszczeń, ale również za dostarczanie do silnika dawki świeżego powietrza, który potrzebny jest do poprawnego funkcjonowania samochodu. Zaleca się również, aby stosować urządzenia pochodzące od renomowanych producentów, ponieważ ich jakość pozwala na wydajne, bezpieczne i długotrwałe działanie.

  • Filtry DPF lub FAP

nie są one szczególnie popularne, ponieważ zaczęto używać ich stosunkowo niedawno. Wpływ na to miał wzrost popytu na samochody napędzane silnikiem wysokoprężnym Diesla. Niestety, okazuje się, że mimo dobrych i obiecujących zamiarów, nie do końca się sprawdziły a w dodatku potrafią generować naprawdę bardzo wysokie koszty. Ich wymiana potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, choć oczywiście jest to zależne przede wszystkim od modelu pojazdu. Głównym celem działania tych filtrów jest wspomaganie wypalania sadzy, która gromadzi się w silnikach tego typu. Montowany jest tuż za katalizatorem więc dostęp do niego jest nieco utrudniony.

Decydując się na samodzielną wymianę można sprawdzić filtr samochodowy w Autingo. Oferta jest niezwykle zróżnicowana, a koszty dostosowane do potrzeb większości kupujących.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here