Rodzaje akumulatorów

Silniki do łodzi wędkarskich są zasilane przez akumulatory. Jakie są ich rodzaje i jak działają? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru akumulatora? Lepsze są akumulatory litowe czy żelowe? Jeśli chcecie znać odpowiedź na te pytania, zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru akumulatora?

Aby dokonać właściwego wyboru akumulatora, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Pierwszym z nich jest częstotliwość użytkowania — jeśli będziemy stosować go tylko kilka razy w roku, wystarczy zwykła bateria kwasowa. Jeśli planujemy dużą eksploatację sprzętu, warto zainwestować w akumulatory litowe. Kolejną kwestią, składającą się na wybór odpowiedniego akumulatora do łodzi, jest odległość, jaką będziemy przemierzać. Zazwyczaj wybiera się urządzenie 100 Ah, które pozwoli przemierzać dłuższe trasy. Należy również pamiętać, że silnik to nie jedyny odbiornik energii na łodzi. Chcąc wybrać odpowiedni akumulator, weźmy pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne innych urządzeń znajdujących się na łajbie.

Rodzaje akumulatorów do łodzi

Najpopularniejsze akumulatory do łodzi to modele kwasowe, żelowe, AGM i akumulatory litowe.

Akumulatory żelowe

Ten rodzaj akumulatorów jest stosowany bardzo często. Jest tak ze względu na ich dużą pojemność w połączeniu z niewielkim rozmiarem i wagą. Mają wysoką szczelność, co jest niezwykle istotne w pojazdach wodnych. Dobrze radzą sobie z głębokim rozładowaniem, jednak ich żywotność jest kilka razy mniejsza niż akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych.

Akumulatory litowe

Litowe akumulatory są lekkie i dobrze radzą sobie podczas wielokrotnego rozładowywania i ładowania. Dobrze działają zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Istnieją wśród nich modele bardzo lekkie i niewielkie pod względem gabarytów, więc są idealne do mniejszych łodzi.

Akumulatory kwasowe

Zawarty w nich elektrolit składa się z kwasu siarkowego i wody. To model akumulatorów znany od wielu lat, jednak w dzisiejszych czasach nie są już tak chętnie używane, jak kiedyś. Wyparły je nowsze i bardziej wydajne modele.

Czy do łodzi można używać akumulatorów samochodowych?

Wiele osób zastanawia się, czy w łodziach można używać akumulatorów samochodowych. W żadnym wypadku! W przypadku modeli kwasowych, tradycyjne akumulatory samochodowe nie są odpowiednie, ponieważ nie są przystosowane do głębokiego rozładowania.

Wybór akumulatora do łodzi stanowi nie lada wyzwanie. Podczas jego zakupu należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Liczymy, że nasz artykuł rozjaśnił Wam najważniejsze kwestie i rodzaje akumulatorów nie są już dla Was obce!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here