wiper

Nadeszła wyczekiwana jak co roku wiosna, a wraz z nią czas na obowiązkowe przeglądy swoich pojazdów po wymagającej zimie. Jednym z elementów wyposażenia samochodu, na jaki należy zwrócić szczególną uwagę, są wycieraczki, a być może przyszedł właśnie moment na ich wymianę. Jeśli dotychczasowy model wycieraczek nie zdał egzaminu lub nasza jazda zmieniła nieco swój charakter, to warto pomyśleć o zakupie ich nowego typu. Oto mały przewodnik po najpopularniejszych rodzajach wycieraczek samochodowych dostępnych na rynku.

Wycieraczki klasyczne

Inaczej nazywane przegubowymi lub szkieletowymi. To standardowy model wycieraczek, znany od dawna. Klasyczna jest ich budowa, to znaczy, że gumowa część wycieraczki zamocowana jest w metalowej ramie tworzącej jednocześnie układ dociskowy. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są metalowe części wycieraczek szkieletowych, dlatego producenci poddają je procesom przedłużającym ich żywot, między innymi cynkowaniu, proszkowaniu i lakierowaniu. Do zakupu właściwego modelu wycieraczek należy podejść indywidualnie, jednak klasyczny typ polecany jest głównie w następujących sytuacjach:

  • jeśli preferujemy spokojniejszą jazdę i nie „wypuszczamy się” w trasy wymagające od samochodu osiągania większych prędkości;
  • w czasie obfitych opadów śniegu;
  • jeśli jesteśmy właścicielami samochodu z dość mocno zaokrągloną przednią szybą.

Wycieraczki płaskie

Ten rodzaj wycieraczek również ma inne nazwy, adekwatne do wymiennych nazw wycieraczek klasycznych, czyli bezprzegubowe lub bezszkieletowe. Potocznie nazywane są również przez kierowców „bananami”, a to z racji ich charakterystycznego kształtu. Pióra płaskich wycieraczek nie są bowiem umieszczane w ramie, tak jak ma to miejsce w przypadku modelu szkieletowego, ale montowane są bezpośrednio do ramienia. Wycieraczek bezprzegubowych nie wyposaża się zatem w metalowe oprawy, są one natomiast wykonane z giętkiego, ale trwałego materiału, nie posiadają także systemu dociskowego. Różnice w budowie sprawiają, że wycieraczki płaskie mają nieco odmienne właściwości w porównaniu z modelem klasycznym i sprawdzają się w innych sytuacjach drogowych. Jakich?

  • płaska budowa wycieraczek bezszkieletowych decyduje o ich głównej zalecie, czyli właściwościach aerodynamicznych i co za tym idzie mniejszym oporze powietrza. Dlatego też ten rodzaj wycieraczek będzie dobrym rozwiązaniem podczas jazdy z większą prędkością oraz w sytuacji silnych podmuchów wiatru – nie musimy martwić się o to, że wycieraczka znienacka oderwie się nam od szyby;
  • wycieraczki bezprzegubowe dobrze sobie radzą także w czasie silnych mrozów, są wysoce odporne na przymarzanie i łatwo dają się odłączyć od zmrożonej szyby.   

wiper

Wycieraczki płaskie pojawiły się na rynku akcesoriów samochodowych dzięki producentowi Bosch. Ich kolejną zaletą jest dobre i równe przyleganie do szyby, dzięki czemu możliwy jest ich jednakowy docisk na całej długości. Płaski kształt wycieraczek bezszkieletowych sprawia, że są dość dyskretne i nie rzucają się tak w oczy, mają zatem w sobie pewną elegancję i stylowość

Pióra wycieraczek samochodowych marki Bosch, zarówno szkieletowe, jak i płaskie, znaleźć można w naszym sklepie nocar.pl. Poza naszym głównym asortymentem, jakim jest oryginalne oświetlenie samochodowe renomowanych producentów, takich jak Osram, Philips, Tungsram, Narva czy General Electric, klienci znajdą także bogatą ofertę innych akcesoriów do swoich ukochanych „czterech kółek” – między innymi oleje silnikowe marki Castrol czy wycieraczki Bosch. Po zimowych uszczerbkach i przed planowanymi wiosennymi renowacjami w samochodach zapraszamy do naszego sklepu.

Źródło zdjęć: flickr.com

[Głosów:9    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here