Rozrząd

Gdy w trakcie jazdy dojdzie do zerwania paska rozrządu, w takim przypadku może dojść do poważnego uszkodzenia silnika. Pasek rozrządu, inaczej rozrząd, to pasek zębaty, który ma za zadanie przekazywać napęd z koła pasowego wału napędowego do wałków rozrządu, a te z kolei odpowiadają za ruch popychaczy i zaworów.

Niepokojące sygnały

Zasadniczo, nawet dobrze wyglądający rozrząd może zerwać się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego, warto sprawdzać jego stan, na przykład w trakcie przeglądu okresowego. W wielu serwisach jest on dokładnie oglądany, między innymi pod kątem uszkodzenia ząbków, wycieków oleju czy nieodpowiedniego napięcia. Szczególnie groźne są w tym przypadku wycieki oleju – zwykłe oczyszczenie paska nie pomoże, po prostu należy wymienić go na nowy, a nieszczelności usunąć.

Jako że zerwanie paska rozrządu może prowadzić do poważnych konsekwencji, warto wymienić ten element również od razu po zakupieniu używanego samochodu, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo, ile lat ma stosowany w nim rozrząd i w jakim jest on stanie. Dodatkowo warto wymienić też napinacze.

Również pasek rozrządu należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Zwykle dla nowych pojazdów to około 120-150 tysięcy kilometrów, natomiast dla starszych modeli to około 60-90 tysięcy kilometrów. Ponadto zaleca się wymianę paska po 5 latach, nawet wtedy, gdy powyższe dystanse nie zostały pokonane, ponieważ jego materiał starzeje się i traci elastyczność i wytrzymałość.

Gdzie wymienić rozrząd?

Wymiana rozrządu samodzielnie nie jest zalecana, ponieważ wykonana przez laika może doprowadzić do awarii. Jeżeli masz samochód marki Honda, najlepiej, aby wymianę wykonał dobry serwis Honda – jego specjaliści będą mogli także dobrać odpowiedni pasek. Najlepiej nie kupować go na własną rękę, ponieważ ryzyko wybrania niewłaściwego modelu jest wysokie, a to w konsekwencji może prowadzić do sporych problemów. Zatem jeżeli potrzebna jest wymiana rozrządu Hondy, pamiętaj o tym, by zrobić to w dobrym serwisie.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here