Felgi należą do jednych z krytycznych elementów samochodu. Narażone na przeciążenia, otarcia i działanie czynników zewnętrznych mogą ulegać szybkiemu porysowaniu, zniszczeniu, a nawet wgnieceniu. Sama ostrożność nie wystarczy i po kilku latach dobrze zabrać się za renowację felg. W jaki sposób to zrobić, aby efekty były dobre i długotrwałe?

Renowacja felg w warunkach warsztatowych

Na rynku działa wiele wyspecjalizowanych warsztatów zajmujących się renowacją felg. Zajmują się one przede wszystkim prostowaniem, polerowaniem i lakierowaniem felg stalowych oraz aluminiowych. Opcji jest bardzo wiele i wybierając warsztat należy kierować się renomą oraz doświadczeniem pracowników.

Jest to opcja jednakowoż kosztowna – renowacja jednej felgi aluminiowej może kosztować 200-300 złotych, co dla wileu ludzi okazuje się opcją zaporową. Dlatego też warto rozważyć, czy lakier do felg nie lepiej jest nanieść samodzielnie.

Jak to zrobić?

Domowa renowacja felg nie jest specjalnie trudna. Zestawy do szlifowania i lakierowania felg można nabyć w internecie. Taki zestaw kosztuje około 100-150 złotych i zawiera wszystko co jest potrzebne: lakier do felg (podkład, bazę i lakier bezbarwny), papiery ścierne i środki czyszczące.

Po skompletowaniu wszystkich elementów można zdecydować się na przygotowanie kół do procesu lakierowania felg. Konieczne będzie zdjęcie kół i odpowiednie zabezpieczenie opon za pomocą taśmy lub dedykowanego stretch’u.
Po zabezpieczeniu opon można przejść do clue całości prac.

Od czego się zaczyna?

Podstawą jest dokładne zeszlifowanie powierzchni felgi. Pozwoli to usunąć rysy, niewielkie wgniecenia oraz zabrudzenia niemożliwe do eliminacji z użyciem środków czyszczących. Do szlifowania używa się dość grubego papieru ściernego, stopniowo redukując jego grubość i wyrównując powierzchnię do całkowicie gładkiej.

Następnie odtłuszcza się powierzchnię z użyciem benzyny ekstrakcyjnej i przygotowuje się koła do nałożenia podkładu lakierniczego. Warstw podkładu powinno być około 2-3 i powinny być one nieco grubsze – pozwoli to wyrównać nierówności.

Nakładanie lakieru

Nakładanie lakieru do felg powinno być wykonywane na spokojnie i cierpliwie. Po wyschnięciu podkładu zabrać się można za równomierne lakierowanie powierzchni wykorzystując bazowy lakier do felg w sprayu.

Po naniesieniu każdej warstwy trzeba poczekać, aby lakier wyschnął. Naniesienie bazy kończone jest aplikacją lakieru bezbarwnego na podobnych zasadach, jak wcześniej. Po kilku godzinach felgi będą gotowe!

Lakier do felg kupisz na Lakiery24.com

[Głosów:4    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here