Ostatnimi czasy coraz popularniejsze staje się oszczędzanie, między innymi na prądzie, gazie czy wodzie. Dzięki temu zyskuje nie tylko nasz portfel, ale także sprzyja to ochronie środowiska. Więc dlaczego nie mielibyśmy oszczędzać na paliwie? Ecodriving, czyli zmniejszenie zużycia paliwa, jest coraz popularniejszy w ostatnim czasie. Zatem jakie są sposoby na oszczędzanie paliwa?

Zmniejsz opory aerodynamiczne

Pierwsze co powinniśmy zrobić, aby nasza jazda była bardziej ekonomiczna, to usunięcie wszelkich urządzeń, które mają wpływ na zwiększenie oporu powietrza, gdyż powoduje to zwiększenie spalania.

Zatem w miarę możliwości powinniśmy się pozbyć na przykład: bagażnika z dachu czy relingów, jeżeli z nich aktualnie nie korzystamy. Warto także jeździć z zamkniętymi szybami oraz szyberdachem.

Styl jazdy

Jedną z podstawowych zasad oszczędnej jazdy jest unikanie wysokich obrotów silnika, gdyż wiąże się to z większym spalaniem. Takie wykorzystanie naszego samochodu zwiększa obciążenie elementów zespołu napędowego.

Większość nowych samochodów posiada wyświetlacz, który informuję, kiedy należy zmienić bieg na niższy lub wyższy. Mają także rozbudowany system, uczący kierowcę oszczędzania. System ten ocenia go i wyświetla zielone listki oraz procentowe wykorzystanie oszczędnościowych warunków samochodu.

Odpowiednio dobrane opony

Zanim wyjedziemy w podróż, warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Nienapompowane optymalnie opony to większe zużycie paliwa. Informację o odpowiednim ciśnieniu dla opony można znaleźć pod klapką wlewu paliwa naszego auta. Dokładne wartości znajdują się na etykietce, która jest przyklejona do klapy. Jeżeli jednak nie będziemy podróżować samotnie, to będą się one różniły. Ważne jest także to, by w trakcie pompowania opon trzymać prosto łączenie wentyla z kompresorem.

Warto także zainwestować w dobre jakościowo opony, na przykład Dunlop Sport BluResponse. Opona ta została wytworzona przy użyciu ekologicznych rozwiązań, a jej budowa przyczynia się do ograniczenia spalania.

Klimatyzacja

Jeśli w naszym samochodzie posiadamy klimatyzację, należy umiejętnie z niej korzystać. Powinniśmy przede wszystkim przeprowadzać jej regularne przeglądy i wymieniać filtr kabinowy. Jeżeli zostanie on zapchany, klimatyzacja nie będzie pracować na właściwych obrotach, a co za tym idzie – zwiększy się zużycie paliwa.

Ważna jest także właściwa konfiguracja klimatyzacji. Najlepszą metodą jest takie jej ustawienie, by cały czas pracowała na tym samym poziomie, na przykład 22 stopnie.

Bądźmy przewidujący

Dobry kierowca powinien przewidywać pewne rzeczy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzi paliwo, ale także zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Na przykład gdy widzimy, że na następnym skrzyżowaniu będzie za niedługo czerwone światło, warto zdjąć nogę z gazu i pozwolić się dotoczyć samochodowi do krzyżówki. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dzięki temu nie będziemy musieli się zatrzymywać, bo jak już dojedziemy do skrzyżowania, światło zmieni się na zielone. W związku z tym paliwo, które musielibyśmy zużyć podczas ruszenia, zostanie zaoszczędzone.

Podsumowanie

Trzymając się powyższych zasad będziemy mogli zaoszczędzić paliwo, a co za tym idzie również pieniądze. Co ważne przyczynimy się także do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here