Obowiązek jazdy na światłach przez cały dzień bez względu na porę roku skłonił koncerny motoryzacyjne do poszukiwania nowych rozwiązań. Tradycyjne światła mijania zużywają sporo energii elektrycznej powodując szybsze zużywanie się akumulatora, a także niekorzystny bilans energetyczny. Jazda na światłach mijania przez 24 godziny na dobę to naprawdę duże obciążenie dla akumulatora zwłaszcza, że pełne elektroniki nowoczesne samochody potrzebują wyjątkowo dużo prądu. Dlatego producenci pojazdów zdecydowali się wprowadzić nowy typ oświetlenia niezależny od reflektorów, których używamy po zmroku. Współczesne samochody wyposażone są w komplet lamp do jazdy dziennej, które oparte są na technologiach Led i zużywają minimalne ilości prądu. Dla posiadaczy starszych pojazdów oferowane są natomiast lampy, które można zamontować samodzielnie.
Bilans energetyczny
Jeżeli posiadamy więc starsze auto, a ciągła jazda na światłach mocno wyczerpuje akumulator samochodowy możemy pokusić się o montaż dodatkowego oświetlenia. Na rynku dostępne są komplety lamp Led do jazdy w dzień. Większość z nich wyposażona jest w klosze posiadające od czterech do ośmiu diod. Lampy mogą posiadać kształt owalny lub prostokątny. Zazwyczaj dodatkowe światła mają postać podłużnych pasków, w których diody znajdują się obok siebie. Taka lampa posiada zazwyczaj 8 W mocy, podczas gdy normalna żarówka H7, która znajduje się w światłach mijania ma moc przekraczającą 55 W. Ma to oczywiście przełożenie na zużycie paliwa. Oszczędności mogą sięgać nawet kilku procent w stosunku do przeciętnego spalania, jednak w praktyce rzadko jest zauważalne. Znacznie ważniejsze przy codziennej eksploatacji wydaje się oszczędzanie prądu, a więc mniejsze zużycie akumulatora i alternatora.
Diody Led w służbie motoryzacji
Fabryczne światła do jazdy dziennej pomagają oszczędzać akumulator, a ponadto świetnie wyglądają, nadając samochodowi nowoczesny charakter. Decydując się na zakup dodatkowego oświetlenia do auta, w którym takie światła nie zostały zamontowane fabrycznie, mamy do wyboru dużą ilość modeli. Na aukcjach internetowych i w tańszych sklepach motoryzacyjnych możemy kupić komplet lamp już za kilkadziesiąt złotych. Możemy też pokusić się o zakup markowych świateł za kilkaset złotych. O ile sama cena nie zawsze stanowi o jakości, warto zwrócić uwagę na oznaczenia jakie znajdują się na opakowaniu. Najważniejsza jest europejska homologacja, bo tylko takie lampy możemy legalnie założyć w naszym aucie. Jeśli na kloszu wybite będą literki: „E”, „RL” możemy być pewni, że lampy są dopuszczone do stosowania. Drugim wyznacznikiem jest jasność świateł. Przy czym liczy się nie tylko ilość luksów, a więc moc świetlna diod Led, ale także jakość odbłyśników i samych kloszy. W dobrych lampach klosze przepuszczają maksymalną ilość światła, a odbłyśniki są gładkie jak lustro zapewniając najefektywniejsze odbicie. Montując takie lampy zyskujemy najlepszą możliwą widoczność samochodu w dzień. Oprócz zainwestowania w markowe lampy dobrej jakości warto skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Zyskujemy wtedy pewność, że światła zostaną założone poprawnie i odpowiednio skonfigurowane z instalacją.
Regulacje prawne
Istnieją specjalne przepisy regulujące zakres stosowania świateł do jazdy dziennej. Oprócz poprawnego montażu, muszą one wyłączać się wraz z włączeniem się świateł mijania bądź drogowych. Ponadto ich zapalanie musi następować automatycznie wraz z uruchomieniem silnika. Dodatkowe światła do jazdy dziennej są przeznaczone do montażu z przodu samochodu. Ich barwa musi być biała lub żółta. Niedopuszczalne jest stosowanie świateł niebieskich lub posiadających inny kolor. W przepisach został także dokładnie określony dopuszczalny rozstaw lamp oraz ich odległość od powierzchni jezdni. Jeśli pozwolimy sobie na jakiekolwiek odstępstwo możemy zostać ukarani mandatem dochodzącym nawet do 500 zł oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego. Dlatego jeśli nie posiadamy zbyt wielkiego doświadczenia w przeróbkach instalacji elektrycznej, lepiej jeśli zlecimy wykonanie montażu świateł profesjonalistom.
Na zakończenie warto zaznaczyć, że nowoczesne światła do jazdy dziennej pomagają znacznie ograniczyć zużycie energii elektrycznej w samochodzie. Są niedrogie i przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Dlatego ich montaż jest bardzo dobrym pomysłem. Warto przy tym wybierać produkty uznanych producentów i zlecić instalację w warsztacie.