Tarcze hamulcowe dla Twojego pojazdu

Tarcze hamulcowe są jednym z najważniejszych elementów układu hamowania. To one odbierają energię, jaką generują trące o nie klocki. Ze względu na sposób działania – są również jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy tarcze hamulcowe do naszego auta?

Jaką funkcję pełnią tarcze w układzie hamulcowym?

Tarcze hamulcowe, w połączeniu z klockami, odpowiadają za zamianę siły kinetycznej pojazdu w energię cieplną. Powstaje ona podczas tarcia, kiedy układ hydrauliczny spowoduje dociśnięcie klocka do tarczy.

Zasadniczo największym obciążeniem i jedynym, które stwarza zagrożenie dla tarczy hamulcowej – są skrajne temperatury. Klocki hamulcowe i tarcze charakteryzują się jedną, podstawową cechą – podczas pracy nieustannie nagrzewają się i stygną na przemian.

W związku z powyższym – jakie będą najlepsze tarcze hamulcowe? Producent powinien uwzględnić specyfikę ich działania i zadbać o to, aby jak najlepiej znosiły wysokie, niskie temperatury, a także nieustanne wahania.

Wybierasz nowe tarcze? Klocki hamulcowe są równie ważne

Jeśli chodzi o trwałe klocki hamulcowe, producent powinien zadbać o ich niską podatność na działanie skrajnych temperatur. Jeśli tak się nie stanie, będzie to źródłem wielu niebezpieczeństw podczas jazdy – jak na przykład zapieczenie hamulców.

Dochodzi do niego wtedy, kiedy nagrzane podczas nagłego hamowania klocki mają kontakt z dużą ilością wody. Części układu są wtedy błyskawicznie schładzane. Nie zdążyły jednak wrócić na swoje miejsce. Fizyka jest w tym przypadku bezwzględna – doszło bowiem do zespolenia klocków z tarczami.

W jaki sposób tarcze hamulcowe przekładają się na bezpieczeństwo?

Dobre tarcze hamulcowe to takie, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. Powinny jednak posiadać wysoką wytrzymałość mechaniczną. Ma to znaczenie w sytuacjach nagłego hamowania, kiedy klocki uderzają w tarcze. Wtedy istnieje największe ryzyko, że pękną lub się odkształcą.

Dlatego materiał, z którego są wykonane, powinien być odporny również na działanie mrozu. Z zasady bowiem każdy materiał jest bardziej kruchy w ujemnej temperaturze. Zimą mogłoby to być niebezpieczne.

Jak rozpoznać “słabe” klocki hamulcowe lub tarcze? Producent ma znaczenie

W kontekście jakości klocków lub tarcz hamulcowych – największe znaczenie ma producent. Zanim skorzystamy z oferty konkretnego: sprawdźmy specyfikację, opinie i zbadajmy trochę temat. Im więcej wiedzy na temat konkretnych materiałów wykonania czy zastosowanych mechanizmów zdobędziemy – tym lepszego wyboru będziemy w stanie dokonać.

Zapoznaj się z ofertą klocków i tarcz hamulcowych Breck.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here