Tuning car audio, czyli co warto wiedzieć na temat nagłośnienia w aucie

Będąc często w trasie, zaczynamy dostrzegać, że dźwięk w naszym samochodzie mógłby ulec polepszeniu.

 Zastanawiamy się wtedy, w jaki sposób możemy ulepszyć możliwości audio i czy przypadkiem nie będzie to bardzo kosztowne. Na ratunek mamy na szczęście całą gamę rozwiązań niekoniecznie opróżniających nasz portfel do dna. Każdy sklep tuningowy zaoferuje nam nie tylko możliwość ulepszenia osiągów lub wyglądu naszego auta. Bo tuning auta to nie tylko wygląd i osiągi.

Tuning car audio – co możemy ulepszyć?

W samochodzie możemy wyróżnić kilka elementów systemu audio. Pierwszy z nich to radio. Często podstawowy zestaw radia nie posiada możliwości kontrolowania tonu i jakości dźwięku. Radio jako podstawowy element możemy wymienić stosunkowo prosto, płacąc cenę, która nie zaboli portfela każdego z nas. Taki ulepszony odbiornik da nam lepsze brzmienie, a w efekcie przyjemność i zwiększony komfort jazdy. Nie możemy jednak zapomnieć o elemencie drugim dobrego tuning car audio, czyli głośnikach. Zwykle głośniki samochodowe dzielą się na kilka podgrup. Są to głośniki wysokotonowe, średniotonowe, niskotonowe i tak zwane subwoofery (głośniki sub niskotonowe). W sklepie tuningowym poszukajmy tych, które odpowiadają naszym potrzebom.

O czym nie powinniśmy zapomnieć przy tuning car audio?

Domyślnie zainstalowane systemy głośniczków będą rozmiarami często odbiegały od tych, które zakupimy w ramach tuningu auta. W związku z tym adapter będzie musiał zostać wymieniony na pierścień z płytą MDF. Są to elementy powszechne, łatwo dostępne na rynku dla wielu modeli samochodów. Co, jeżeli chcemy urozmaicić brzmienie w samochodzie szczególnie niskimi tonami? Tutaj do gry wejdzie głośnik subniskotonowy. Zwykle subwoofer jest głośnikiem największym ze wbudowaną specjalną skrzynia rezonansową. Dlatego przy tuning car audio zwykle montowany jest w bagażniku, za kierowcą co umożliwi równomierne rozchodzenie się niskich tonów.

Podsumowując, każdy sklep tuningowy umożliwi nam dostęp do sprzętu audio w konfiguracji, która będziemy dostosować do naszych potrzeb. Niekiedy już wymiana radia i 2 głośników średniotonowych wystarczy, by cieszyć się nową jakością.

Porady na temat tuningu car audio udzielił sklep tuningowy Neon Cars

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here