Tuning mechaniczny samochodów

Jednym z parametrów samochodu, na który zwracamy uwagę podczas wybierania auta dla siebie jest jego moc. Bez względu na to, czy kupujemy samochód prosto z salonu, czy posiadamy wysłużony pojazd z drugiej ręki możemy wprowadzić drobne modyfikacje, które nie tylko zwiększą sprawność auta, ale dodadzą mu sportowego charakteru. Zarówno tuning optyczny, jak i mechaniczny to zabiegi, na które decyduje się wielu kierowców. W tym artykule podpowiadamy, jak tanim kosztem zwiększyć osiągi swojego auta.

Moc z nami

Podczas jazdy starszym modelem samochodu nieraz możemy odnieść wrażenie, że auto zbyt powoli reaguje na operowanie pedałem gazu. Czasami nawet daje się odczuć wyraźny niedostatek mocy. Kiedy próbujemy wyprzedzić ciężarówkę lub miejski autobus okazuje się, że auto rozpędza się zbyt wolno, a manewr trwa zbyt długo. Okazuje się, że moc auta możemy podnieść nawet bez ingerencji w mechanikę silnika. Współczesne metody umożliwiają wprowadzenie niewielkich modyfikacji znacznie poprawiających osiągi samochodu.

Filtr powietrza

Powietrze jest niezbędne w procesie spalania. Jego jakość oraz ciśnienie pod jakim wtłaczane jest do komory silnika decydują o efektywności pracy jednostki napędowej. Dlatego czasami wystarczy wymienić filtr powietrza, aby uzyskać lepsze efekty. Zazwyczaj element zmieniany jest raz do roku, podczas rutynowego przeglądu. Jeżeli chcemy aby powietrze do naszej jednostki napędowej trafiało w sposób bardziej efektywny, możemy pokusić się o zakup sportowego filtra powietrza. Ma on kształt stożkowy dzięki czemu przepływ powietrza następuje sprawniej.

Tuning elektroniczny

Sposobem na istotnie zwiększenie mocy silnika jest tuning elektroniczny. Polega on na modyfikacji fabrycznego programu sterującego pracą silnika. Wprowadzenie zmian w tak zwanej mapie silnika, prowadzi do znacznego zwiększenia mocy. Profesjonalny tuning elektroniczny wykonywany jest przez specjalne zakłady mechaniczne. W trakcie tuningu zmienione zostają sterowniki w oryginalnym komputerze fabrycznym. Taki zabieg jest dość kosztowny jednak daje najlepsze efekty. Poszczególne parametry zostają do siebie odpowiednio dostrojone, a moc zwiększona w sposób proporcjonalny.

Chip

Inną metodą tuningu elektronicznego jest wmontowanie specjalnego chipa, który modyfikuje parametry pracy jednostki napędowej. Na rynku oferowane są tak zwane power boksy przeznaczone do samodzielnego montażu. Ich podłączenie nie wymaga skomplikowanych zabiegów, ale też skutki zamontowania dodatkowej elektroniki mogą być trudne do przewidzenia. Chipy dedykowane są zazwyczaj do konkretnego modelu. Za ich pomocą można podnieść sprawność silnika, jednak zazwyczaj wiąże się to z szybszym jego zużyciem. Należy pamiętać, że  podkręcenie mocy samochodu nigdy nie przebiega bez kosztów. Większa moc to często większe zużycie paliwa oraz krótsza eksploatacja poszczególnych elementów. Dlatego dokonując modyfikacji elektronicznych musimy liczyć się z krótszą żywotnością poszczególnych elementów jednostki napędowej.

Nie zapomnij o hamulcach

Po zwiększeniu mocy samochodu powinniśmy zatroszczyć się o sprawniejsze hamulce. Warto także pomyśleć o modyfikacjach układu jezdnego. Jak głosi popularne powiedzenie: „nie problem samochód rozpędzić, ale zatrzymać”, dlatego decydując się na podniesienie osiągów silnika trzeba  koniecznie zadbać o hamulce. Przyda nam się na pewno zmiana tarcz oraz zacisków. Na rynku dostępne są specjalnie wentylowane tarcze, które znacznie szybciej się chłodzą niż tradycyjne, zapewniając efektywniejsze działanie hamulców. Tarcze i zaciski musimy oczywiście dobrać do rozmiaru naszej felgi. Samą obręcz warto jest także wymienić na taką, której szprychy zapewniają jak najlepszy dostęp powietrza do tarcz i klocków. Alufelga odsłaniająca hamulce nadaje pojazdowi naprawdę sportowego charakteru. Dlatego inwestując w nowe hamulce zyskujemy nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także pożądany efekt estetyczny.

Zawieszenie

Obniżenie zawieszenia jest także nieodłącznym elementem dostrajania samochodu do indywidualnych preferencji. Podniesiona moc silnika i zwiększona dynamika jazdy to inne zachowanie się samochodu w zakrętach i zupełnie inne prowadzenie. Aby przy wyższych prędkościach samochód lepiej trzymał się drogi, warto obniżyć zawieszenie. Modyfikacje układu jezdnego mogą obejmować wymianę amortyzatorów i sprężyn, a ilość dostępnych na rynku elementów powoduje, że mamy olbrzymią możliwość wyboru.

Inne modyfikacje

Decydując się na tuning samochodu możemy także zatroszczyć się o efektywniejsze odprowadzanie spalin dzięki zastosowaniu odpowiednich tłumików. Należy tylko wziąć pod uwagę przepisy ruchu drogowego, ponieważ nie wszystkie rodzaje tłumików mogą być używane w ulicznym ruchu.

Niektórzy kierowcy decydują się także na dodanie do silnika turbiny albo zamontowanie intercoolera podwyższających moc silnika.

Możliwości dostrojenia samochodu do preferowanego stylu jazdy wydają się prawie nieograniczone. Niektóre zmiany są łatwe do wprowadzenia we własnym zakresie, a w przypadku innych musimy skorzystać z profesjonalnych warsztatów. Użyte części i sposoby decydują o kosztach tuningu, który może wynosić kilkaset złotych, lub dalece przewyższyć cenę samego pojazdu. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie i obowiązujących przepisach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here