Tuning optyczny

Spojlery, kolorowe felgi, przyciemniane szyby czy dodatkowe światła i chromowane końcówki układu wydechowego nadają samochodom indywidualnego charakteru. Dla wielu jednak są ucieleśnieniem kiczu. Niejeden kierowca spotkał przecież na drodze auto, które delikatnie mówiąc, wyglądało fajnie tylko w oczach swojego właściciela. Tuning optyczny to trudna sztuka, która wymaga odpowiedniego podejścia. W tym artykule staramy się podpowiedzieć, jak efektownie zmodyfikować wygląd własnego auta.

Auta szyte na miarę

Współcześni konstruktorzy pojazdów mają do dyspozycji innowacyjne technologie dające niemal nieograniczone możliwości w kształtowaniu poszczególnych elementów samochodów. Stąd niektóre modele wychodzące spod ich ręki mogą naprawdę zaskakiwać. Coraz bardziej powiększa się także obszar, w którym to klient decyduje o wyglądzie kupowanego w salonie auta. W wielu modelach można zróżnicować kolor nadwozia, zamawiając inny lakier na dachu.  Można też wybierać spośród wielu wzorów obręczy czy różnych elementów dodatkowych. Mimo wszystko kupując samochód musimy zawsze iść na jakieś kompromisy, związane z ceną czy dostępnymi opcjami. Dlatego wiele osób, pragnąc dostosować wygląd auta do własnego gustu, decyduje się na tuning optyczny.

Nowe trendy

Tuning samochodu

Na szczęście czasy spojlerów, powiększanych zderzaków i niepasujących alufelg odeszły już do przeszłości. Dzisiaj nieudane motoryzacyjne przeróbki prędzej znajdziemy na zdjęciach w internecie niż na ulicach. Dominującym współcześnie trendem w tuningu optycznym jest robienie drobnych modyfikacji, dodawanie smaczków podkreślających atrakcyjny wygląd pojazdu. Wyraźnie elegancja i minimalizm stały się wyznacznikiem stylu tuningowanych samochodów. Znacznie lepiej prezentuje się też oferta firm produkujących poszczególne elementy dodatkowe. Dzisiaj nie powstają one z kiepskiej blachy, plastiku czy niskiej jakości tworzyw sztucznych. Obecne na rynku folie, naklejki, elementy chromowane czy nawet plastiki to produkty bardzo wysokiej jakości. Zatem chcąc uatrakcyjnić optycznie własny samochód możemy dzisiaj zrobić to w najlepszym guście.

Chromy

Lśniące elementy metalowe nieodłącznie kojarzą się z motoryzacją. Dzisiaj mamy możliwość dokupienia do naszego samochodu chromowych nakładek na klamki, błyszczącego grilla, czy nakładek na progi i zderzaki. W kolorze chromowanej stali kupimy też naklejane listwy oraz folię. Ponieważ listwy imitujące chrom sprzedawane są na metry, możemy za ich pomocą wykonać atrakcyjne obramowania szyb, oznaczyć klapę bagażnika, podkreślić klosze reflektorów czy wykorzystać we wnętrzu auta. Folia natomiast może nam posłużyć do oklejenia zderzaków, elementów lusterek zewnętrznych, klamek, grilla czy wyklejenia kokpitu.

Zmiana koloru

Współcześnie produkowane folie charakteryzują się bardzo wysoką jakością i odpornością na wpływ warunków zewnętrznych. Dlatego możliwe stało się oklejenie dosłownie całego samochodu i zmiana jego koloru. Folie nakładają się w sposób mało skomplikowany, chociaż oklejenie całego pojazdu wymaga sporego nakładu pracy i cierpliwości. Ciekawy pomysł stanowią folie matowe oraz folie 3D. Możliwość zastosowania folii daje nam bardzo duże możliwości. Pragnąc zmienić kolory samochodu nie musimy korzystać z lakierni. Folią możemy podkreślić wybrane elementy, okleić maskę lub tylko dach. Dostępne są także materiały do wyklejania wnętrza, dzięki którym możemy zmienić kolor kokpitu czy podkreślić jego wybrane elementy. Folie samoprzylepne są oczywiście także przeznaczone do przyciemniania szyb lub reflektorów. Biorąc się za oklejanie lamp i okien musimy jednak pamiętać o obowiązujących przepisach i nie przyciemnić szyb i reflektorów za bardzo.

  • Współczynnik przepuszczalności światła przez przednie szyby nie może być niższy niż 75%
  • a przez przednie szyby boczne nie niższy niż 70%

Dlatego tak ważne jest, aby wykorzystywane przez nas materiały posiadały odpowiednią homologację.

Dodatkowe oświetlenie

O dopuszczalnych normach musimy też pamiętać instalując dodatkowe oświetlenie. W przypadku montowania lamp ledowych do jazdy dziennej, zarówno ich odległość od podłoża, jak i dopuszczalny rozstaw są ściśle określone w przepisach. Niedopuszczalne jest także montowanie dodatkowego oświetlenia zewnętrznego ani zmiana jego barwy. Dlatego stosując folie do oklejania reflektorów musimy upewnić się, że nie przyciemniają one żarówek ani nie wpływają na barwę światła.

Więcej we wnętrzu

Na zdecydowanie więcej możemy pozwolić sobie wewnątrz auta. Oprócz foli do oklejania kokpitu możemy zdecydować się na zmianę obić foteli czy instalację specjalnego zestawu car audio. Możemy ponadto dokupić efektownie wyglądające nakładki na pedały, sportową kierownicę czy dźwignię zmiany biegów. Niektórzy decydują się także na montaż dodatkowego oświetlenia wewnątrz samochodu lub diod ledowych.

Coś dla SUV-a

Właściciele samochodów terenowych mają dodatkową możliwość podkreślenia wyjątkowego charakteru swojego pojazdu. SUV-y mogą posiadać dodatkowe orurowanie, nakładki na progi czy stopnie. Te elementy spełniają także ważną funkcję praktyczną, zabezpieczając elementy przed zarysowaniem, a w przypadku orurowania stanowią realną ochronę w czasie stłuczki.

Decydując się na zmianę wyglądu swojego samochodu, na pierwszym miejscu powinniśmy mieć bezpieczeństwo oraz względy praktyczne. Nie możemy więc ograniczać widoczności czy dowolnie modyfikować oświetlenia. Pamiętajmy także, że nie każdy element, który nam się podoba – będzie dobrze komponował się z całością karoserii. Współczesne elementy umożliwiają efektowny tuning optyczny, a ilość możliwości wydaje się niemal nieograniczona.

[Głosów:13    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here