Samochód jest w dzisiejszych czasach kwestią praktycznie niezbędną. Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą, czy pracujemy w firmie, to dojeżdżanie jest naszą codziennością. Oczywiście, nie można posiadać samochodu bez ubezpieczenia – tego wymaga prawo i to niezależnie od tego, czy mieszkamy w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii.
Procedura ubezpieczenia będzie jednak naturalnie różna dla różnych miejsc. Ubezpieczenie samochodu w UK będzie wymagało innego podejścia od ubezpieczenia w Polsce. Czym dokładnie objawiają się te różnice?
Kwestia ceny
Najbardziej podstawową różnicą, na którą każdy zwróci uwagę jest cena. Może się wydawać, że w Polsce płacimy za OC dużo. I choć te składki mogą rzeczywiście być wysokie, okazuje się, że niestety gdzie indziej jest tylko gorzej. Na tle Europy Zachodniej Polska wypada bardzo dobrze jeśli chodzi o wysokość OC – za angielski odpowiednik Third Party zapłacimy znacznie więcej.
Wiąże się to jednak też z tym, że w Wielkiej Brytanii istnieje o wiele więcej opcji, jeśli chodzi o ubezpieczenie. Możemy zapłacić za ubezpieczenie mniej lub więcej w zależności od tego, jak głęboko chce nam się szukać. W UK mamy bardzo wielu ubezpieczycieli do wyboru, a w wyborze go pomogą nam porównywarki cenowe, których jest całe zatrzęsienie.
Dodatki i zniżki
Warto jest wspomnieć o zniżkach na ubezpieczenie za bezszkodową jazdę, czyli tzw. no claims bonus/discount. W Wielkiej Brytanii możemy takie zniżki uzyskać już po jednym roku bezszkodowej jazdy, a procent zniżki wzrasta z każdym rokiem, osiągając maksimum po 5 latach. Co ważne, to w ten czas wlicza się czas naszej wcześniejszej bezszkodowej jazdy w Polsce – należy jednak pamiętać o tym, że potrzebny do tego jest dokument w języku angielskim (w tym przypadku akceptowalne jest jedynie tłumaczenie poświadczone). Warto jest się postarać, bo bonifikaty za bezszkodową jazdę sięgają do 75%.
W Polsce nie ma jednolitego systemu naliczania zniżek, choć standardowo jest to 10% mniej od kosztów ubezpieczenia za każdy bezpiecznie przejechany rok, a 10% więcej za każdy wypadek z winy własnej. Z nienaganną historią możemy osiągnąć w ciągu 6 lat 60% zniżki. W standardowych okolicznościach jest to maksymalna kwota, jednak warto przyjrzeć się ofertom różnych ubezpieczycieli – może się okazać, że po spełnieniu pewnych warunków zniżki wyniosą nawet 70% lub 80%.
Przedmiot ubezpieczenia
Ta różnica może się wydawać mało ważna, ale tak naprawdę jest ona fundamentalna. W przeciwieństwie do Polski, gdzie ubezpieczenie jest na pojazd, w Wielkiej Brytanii ubezpieczana jest osoba korzystająca z pojazdu, Można podać więcej użytkowników przy wyborze polisy, jednak należy pamiętać o tym, że może wiązać się to z wyższym kosztem ubezpieczenia.
Co się z tym wiąże? W momencie, kiedy dojdzie do szkody z winy osoby nie zgłoszonej do ubezpieczenia, to w Polsce zwrot różnicy w składce musi ponieść właściciel samochodu. W Wielkiej Brytanii natomiast odpowiada za to osoba, która prowadziła samochód, a dodatkowo może ona odpowiedzieć za przestępstwo kryminalne.