Statystycznie Polacy zdają egzamin na prawo jazdy kategorii B za trzecim razem. Zdawalność w polskich WORD-ach jest wyjątkowo niska na tle Europy, dlatego zdesperowani Polacy coraz częściej szukają sposobów, by otrzymać wymarzony dokument w łatwiejszy sposób.

Za wschodnią granicą łatwiej, taniej i szybciej?

Wielu Polaków, zwłaszcza mieszkających na Podkarpaciu, próbuje uzyskać prawo jazdy u wschodniego sąsiada. Na Ukrainie prawo jazdy zdaje się nieco łatwiej ze względu na to, że egzaminujący mniejszą uwagę przykładają do szczegółów. W Polsce można nie zdać egzaminu na prawo jazdy z powodu niewielkiego najechania na linię podczas parkowania bądź minimalnego błędu podczas wykonywania „łuku” na placu manewrowym. Przyszli kierowcy często podkreślają, że wymagania stawiane im w WORD-ach są zbyt wysokie i sprawiają, że wielu kursantów stresuje się nadmiernie, przez co kończy egzamin z wynikiem negatywnym. Ponadto część egzaminatorów skupia się na mało istotnych szczegółach, co powoduje, że dobrzy kierowcy otrzymują wymarzony dokument dopiero za 2-3 razem.

Ukraińskie prawo jazdy zdaje się w obecności funkcjonariusza policji, który w przeciwieństwie do egzaminatora z polskiego WORD-u, skupia się na umiejętnościach najistotniejszych dla bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Dodatkowo sam kurs na prawo jazdy na Ukrainie jest tańszy niż w Polsce – zwykle o kilkaset złotych. Mniej kosztuje też sam egzamin, a ponadto czeka się na niego krócej niż w większości Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego.

Należy pamiętać, że aby otrzymać ukraińskie prawo jazdy dla cudzoziemców, trzeba spełnić kilka warunków. Na początek od cudzoziemca wymaga się przedstawienia pozwolenia na pobyt stały lub tymczasowy. Jest to dokument niezbędny, by zapisać się na kurs w szkole jazdy (bez względu na kategorię), a następnie przystąpić do egzaminu w obecności funkcjonariusza policji. Podczas kursu i egzaminu zawsze wymagana jest osobista obecność przyszłego kierowcy, dlatego wszelkie oferty otrzymania ukraińskiego prawa jazdy „zaocznie” lub w 2-3 dni, powinno się traktować jak oszustwo.

Wymiana dokumentu w kraju

Nie trzeba obawiać się, czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce, gdyż legalnie zdany egzamin za wschodnią granicą jest respektowany w całej Unii Europejskiej. Po powrocie do Polski, prawo jazdy z Ukrainy wymienia się na polski odpowiednik – w tym celu składa się wniosek w lokalnym urzędzie i wnosi się opłatę w wysokości około 70 złotych.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here