Zastosowanie modyfikatorów tarcia ma szczególne znaczenie dla zabezpieczenia podzespołów napędowych, hydraulicznych oraz innych w związku z ekspozycją na działanie sił tarcia. Degeneracja powierzchni ciernych przyczyniać się może do trwałego uszkodzenia elementów napędowych, co staje się przyczynkiem dla poważnej awarii.

Co robić dla ochrony przed zatarciem?

Podstawowym działaniem służącym ograniczeniu wycierania się elementów silnikowych jest stosowanie odpowiedniego rodzaju olejów. Oleje w chwili obecnej to głównie mieszanki syntetycznych, które cechują się o wiele lepszymi parametrami smarowania, stabilności cieplnej oraz dłuższym okresem możliwej eksploatacji. Stosowane pierwotnie oleje mineralne nie spełniały oczekiwań, głównie ze względu na niestabilność termiczną oraz konieczność częstych wymian. Swoistą rewolucją na rynku olejów silnikowych okazało się opracowanie specjalnych związków ograniczających tarcie. Związki przeciwzatarciowe, przeciw degeneracyjne oraz ograniczające tarcie oparte były głownie na związkach chloru, fosforu.

Skuteczność tych środków, nawet w najlepszych olejach syntetycznych bywa jednakowoż niewystarczająca. Zwłaszcza tyczy się to silników, starszych i poddanych już częściowemu zużyciu, co przyczyniać się może do zwiększonego generowania nagarów oraz zespalania się elementów ulegających nadmiernemu tarciu. Dla ochrony szczególnie zagrożonych jednostek opracowane zostały specjalne modyfikatory tarcia.

Czym są te związki?

Związki te, podobnie jak w przypadku dodatków przeciwzużyciowych, przeciwzatarciowych oraz antykorozyjnych ograniczają tarcie pomiędzy powierzchniami roboczymi układów silnikowych, skrzyni biegów, czy też przekładni hydraulicznych. Podstawowymi wykorzystywanymi związkami są: siarczek molibdenu oraz siarczek wolframu. Związki te mają strukturę nanocząstek, które tworzą sieciowanie na powierzchniach ciernych, co bezpośrednio przekłada się na efektywność ograniczania tarcia, eliminacji zużycia i powstawania rys degeneracyjnych.

Badania wykazały, iż czynniki te poprzez związane z nimi estry umożliwiają eliminację nagarów i rozpuszczanie związków węglowych pokrywających zużywające się stopniowo powierzchnie bloku silnikowego. Modyfikatory tarcia wnikają w pory elementów ciernych i przenoszą efektywnie interakcje powierzchni pomiędzy sobą, ograniczając tarcie do minimalnych wartości.

Zastosowanie modyfikatorów tarcia jest bardzo dobra decyzją dla wszystkich poszukujących innowacyjnych rozwiązań dla swoich samochodów.

Modyfikatory tarcia znajdziesz w sklepie czarnepaliwo.pl

[Głosów:4    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here