Samochód podczas jazdy generuje stały poziom hałasu, który powodowany jest nie tylko pracą silnika, ale także toczeniem się opon czy drganiem blach karoserii. Czasami we wnętrzu auta pojawiają się dodatkowe odgłosy, a ich intensywność i uporczywość bywa naprawdę irytująca. Nowoczesne samochody posiadają przeważnie świetnie wytłumioną komorę silnika i zawieszenie. Jednak w trakcie eksploatacji pojazdu mogą pojawić się niechciane odgłosy, których źródło trudno jest od razu zlokalizować. Właściciele starszych samochodów często narażeni są na borykanie się z piskami, stukotami i brzękami, które nie tylko obniżają komfort jazdy, ale także mogą być oznaką awarii. Dlatego ważne jest eliminowanie wszelkich pojawiających się odgłosów we wnętrzu samochodu.
Przyczyny hałasu w samochodzie
Samochód w trakcie eksploatacji poddawany jest działaniu bardzo dużych sił. Poszczególne elementy karoserii, podwozie, kokpit czy poszycie wewnętrzne z czasem obluzowują się i wpadają w intensywne drgania. Efekt jeszcze bardziej potęguje się w zimie, kiedy niska temperatura powoduje sztywnienie poszczególnych części. Stają się one twardsze, mniej elastyczne i łatwiej wibrują. Poruszone i obluzowane elementy są najczęściej przyczyną niepożądanego hałasu wewnątrz auta. Inną istotną przyczyną hałasu mogą być piszczące uszczelki, drgające szyby czy wibrujące klamoty pozostawiane przez nas w schowkach. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić chcąc uporać się z hałasem wewnątrz jest posprzątanie auta. Powinniśmy opróżnić schowki i półki ze wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, a te, które wozimy na co dzień powinniśmy zabezpieczyć przed przemieszczaniem. Po wyeliminowaniu najbardziej banalnej przyczyny, możemy podjąć bardziej zaawansowane działania. Należy sprawdzić drzwi, które po latach użytkowania obluzowują się i wpadają w wibracje. Piszczące uszczelki warto potraktować specjalnym środkiem w sprayu. Zawiasy i zamki w drzwiach podlegają regulacji, która najczęściej pomaga wyeliminować hałas.
Materiały wygłuszające do samochodów
Jeżeli podejmowane przez nas działania nie poprawiają sytuacji możemy pokusić się o wykonanie dodatkowych izolacji. Niektóre modele samochodów po prostu są bardziej hałaśliwe. Dotyczy to zwłaszcza małych dostawczaków, minivanów czy aut typu kombi. Duży blaszany kufer stanowi niejako pudło rezonansowe, które potęguje wszelkie odgłosy. Dlatego chcąc uzyskać akceptowalny poziom hałasu wewnątrz samochodu, należy sięgnąć po materiały wygłuszające.
W ofercie materiałów do wygłuszenia samochodu znajdziemy:
- filcowe maty wygłuszające
- maty filcowe z warstwą aluminium
- maty butylowe
- maty bitumiczne
- poliuretanowe maty z dodatkiem innych związków
- pianki
- elementy wygłuszenia dedykowane do konkretnego modelu auta
Większość mat wyposażonych jest w warstwę klejącą ułatwiającą instalację. Maty filcowe stosowane są zazwyczaj do wygłuszenia podłogi. Bitumiczne i butylowe mogą być stosowane wewnątrz drzwi i komory silnika. Przy czym specjalne maty butylowe, chociaż znacznie droższe, są o wiele skuteczniejsze. Nie chłoną wody, a ponadto są odporne na wysokie temperatury i inne warunki zewnętrzne.
Jak wygłuszyć samochód?
Instalacja dodatkowych materiałów wyciszających wymaga wysokie precyzji. Jeżeli planujemy kompleksowe działania, musimy zdemontować obicia drzwi oraz inne elementy kokpitu, a w przypadku wyciszania podłogi zdemontować fotele i zdjąć wykładzinę. Aplikacja mat wygłuszających wymaga dokładności. Należy pokryć całą powierzchnię podłogi, nie pozostawiając przerw w materiale. Maty wyposażone w firmowy klej, aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą dobrze przylegać do powierzchni. W tym celu należy odpowiednio przygotować podłoże. Blachę, na którą będziemy przyklejać materiały musimy oczyścić z kurzy i tłuszczu – najlepiej benzyną ekstrakcyjną. Od naszej staranności i dokładności w kładzeniu poszczególnych elementów będzie zależał efekt końcowy.
Poziom hałasu w samochodzie ma istotne znacznie dla komfortu jazdy. Niektóre dźwięki pojawiające się podczas eksploatacji pojazdu mogą świadczyć o awarii. Dlatego ważne jest zlokalizowanie źródła hałasu i usunięcie ewentualnej usterki. Czasami wystarczy dokręcić obluzowany element, wymienić śrubę czy pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów wewnątrz samochodu. Kompleksowe wyciszenie auta możliwe jest dzięki dostępnym materiałom wygłuszającym, które można zainstalować samodzielnie.