Wybierasz się pociągiem lub autokarem na wakacje, ale chciałbyś na miejscu pozwiedzać okolice za kółkiem? Twoje auto nagle odmówiło posłuszeństwa? Musisz przewieźć nieco większą liczbę osób? Powodów do skorzystania z oferty wypożyczalni samochodów jest całe mnóstwo. Sprawdź, jak uniknąć związanych z tym problemów.

Wynajem auta

Znalezienie lokalnej wypożyczalni samochodów to teraz absolutnie żaden kłopot. Kraków, Katowice, Warszawa i inne duże miasta, co prawda nadal wiodą prym pod względem liczby dostępnych oddziałów, ale sytuacja w mniejszych miejscowościach poprawia się z roku na rok. Samo wynajęcie pojazdu jest również banalnie proste, ponieważ większość firm tego typu (jak np. wypożyczalnia samochodów ABCO) umożliwia rezerwację samochodu online – wystarczy tylko poświęcić parę minut na wypełnienie prostego formularza. Należy tutaj podkreślić, że koszt wynajmu auta znacznie się obniżył na przestrzeni ostatnich kilku lat, niemniej warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby niepotrzebnie nie przepłacać.

Jak uniknąć dodatkowych opłat?

W regulaminie każdej wypożyczalni samochodów znajdziemy zapis, że za szkody powstałe podczas użytkowania auta odpowiada klient. Dlatego tuż przed wypożyczeniem samochodu dokładnie obejrzyj podstawiony pojazd i poproś pracownika, aby wpisał do protokołu wszystkie ewentualne usterki. Dowiedź się również, ile wynosi dzienny limit kilometrów i w razie potrzeby dostosuj do niego długość swojej trasy – jego przekroczenie uszczupli bowiem Twój portfel. Kolejna kwestia to paliwo. Auto musisz zwrócić z pełnym bakiem. Jeśli tego nie zrobisz, wypożyczalnia obciąży Cię dodatkową opłatą, zgodnie ze swoim cennikiem, a ten nie zawsze musi pokrywać się z cenami na stacjach paliw.

Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu

Możesz być naprawdę ostrożnym kierowcą, ale to niestety bardzo często nie wystarczy, by uniknąć kolizji na drodze. Oczywiście jeżeli za stłuczkę odpowiedzialny będzie inny kierowca, wszelkie niezbędne koszta zostaną pokryte z jego OC. Nieprzyjemności pojawią się, gdy kolizja będzie wynikiem czynników losowych lub po prostu Twojego błędu. Wtedy rzecz jasna to Ty zostaniesz obciążony kosztami naprawy auta. Unikniesz tego problemu wykupując ubezpieczenie zwalniające od udziału w szkodzie. Jego koszt może okazać się naprawdę niewielki w porównaniu z wydatkami wynikającymi z uszkodzenia pojazdu.

Mandat? Nie unikniesz spłaty

Na koniec ważna uwaga. Kierowcy wynajmujący auto dość często czują zbyt dużą wolność. Tymczasem to, że poruszasz się wypożyczonym autem, nie oznacza, że nie musisz obawiać się fotoradarów. Jeśli otrzymasz mandat (dotyczy to także nieprzepisowego parkowania, czy innych wykroczeń), będziesz musiał go bezwzględnie uregulować. Więcej informacji o warunkach wynajmu auta znajdziesz na stronie lub w regulaminie praktycznie każdej wypożyczalni. Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć nieporozumień i stresujących sytuacji.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here