Zmiana koloru felg

Dobrze dobrane, zadbane alufelgi to element samochodu, który pomaga wyróżnić się z tłumu podobnie wyglądających aut. Dawniej felgi ze stopów lekkich były zakładane głównie przez miłośników tuningu oraz właścicieli sportowych pojazdów. Dzisiaj większość samochodów z klasy premium posiada alufelgi na wyposażeniu fabrycznym. Coraz częściej też właściciele popularnych samochodów klasy ekonomicznej decyduje się na wymianę stalówek na felgi z aluminium. Ich cechy praktyczne tak naprawdę niewiele różnią się od właściwości felg ze stali, jednak funkcje estetyczne są nie do przecenienia. Na rynku dostępne są alufelgi w niezliczonej ilości wzorów. Aluminium jest metalem, który łatwo poddaje się obróbce. Dlatego możliwe jest wytworzenie najbardziej wymyślnych wzorów obręczy. O ile łatwo zauważyć różnorodność budowy obręczy, ich kolor zwykle pozostaje podobny. Tymczasem istnieją sposoby na szybką zmianę koloru obręczy aluminiowych. Decydując się na zmianę w wyglądzie własnego auta warto zacząć od modyfikacji koloru felg.

Technologie lakierowania

Obecnie dostępne są innowacyjne sposoby lakierowania, które nie muszą wiązać się z wizytą w specjalistycznym warsztacie. Oczywiście najlepsze i najbardziej trwałe jest malowanie metalu metodą proszkową, które odbywa się w specjalnej komorze. Lakierowanie proszkowe wiąże się ze stosunkowo dużymi kosztami oraz koniecznością zdemontowania felg na kilka dni. Innym sposobem jest krycie obręczy farbą z zastosowaniem pistoletu. Farba rozpylana jest w sposób równomierny i trwały, chociaż nie dorównuje jakością malowaniu proszkowemu. Zazwyczaj także wiąże się z wizytą w warsztacie lakierniczym, na co nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Niemiecki przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji foli do oklejania opracowało specjalny lakier w sprayu. Substancję rozpyla się na metal w kilku warstwach, a po zaschnięciu tworzy on powłokę przypominającą gumę czy silikon. Farba jest zresztą nazywana gumą w sprayu lub folią w sprayu. Po nałożeniu substancja tworzy delikatną winylową powłokę na powierzchni metalu. Jest ona odporna na wpływ wilgoci i innych czynników zewnętrznych. Nie stanowi jednak zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i pod wpływem uderzeń kamieni czy otarcia felgą o krawężnik – łatwo może się zetrzeć. Substancja jest sprzedawana w sprayu, a jedna puszka wystarcza na pomalowanie dwóch felg w najpopularniejszym rozmiarze 16 cali. Oprócz prostej aplikacji zaletą gumy w sprayu jest możliwość łatwego jej usunięcia. Jeżeli chcemy powrócić do poprzedniego koloru felgi, folię po prostu zdzieramy z aluminium. Do całej operacji nie potrzebujemy przy tym korzystać z zakładu wulkanizacyjnego. Malowanie można przeprowadzić z założoną oponą, należy tylko zabezpieczyć ją taśmą malarską.

Kolory felg

Niewątpliwą zaletą stosowania gumy w sprayu jest jej łatwa aplikacja, a proces malowania niektórzy decydują się przeprowadzać nawet bez zdejmowania kół. Da się to zrobić, jednak należy dokładnie zabezpieczyć wewnętrzne elementy koła, tak, aby nie zabrudzić tarcz i klocków hamulcowych. Kolejną cechą przyciągającą klientów do nowoczesnej substancji w sprayu jest jej dostępność w wielu kolorach. Możemy wybrać zarówno klasyczny kolor biały, czarny, granatowy czy srebrny, jak i wykorzystać szeroką paletę nowoczesnych jaskrawych kolorów. Dostępne są intensywnie pomarańczowe i żółte barwy, od razu rzucające się w oczy. Na zabieg kolorowania felg jaskrawymi barwami decydują się tylko najbardziej odważni właściciele. Obręcze pomalowane w ten sposób wyglądają bardzo ekstrawagancko. W dostępie do różnorodnych kolorów nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Niektóre zestawienia barw, które tworzą pomalowane felgi z karoserią auta robią wyjątkowe wrażenie.

Ekonomicznie i szybko

Felgi malujemy nakładając kilka cienkich warstw gumy w sprayu. Dostępne na rynku substancje zazwyczaj zamknięte są w puszkach o pojemności 400 ml, a ich koszt wynosi kilkadziesiąt złotych. Dlatego nawet, jeśli zużyjemy więcej niż dwa opakowania i tak nie zrujnujemy sobie portfela. Aby substancja dobrze pokryła powierzchnię metalu, należy przed przystąpieniem do malowania dokładnie oczyścić felgę z brudu i tłuszczu. Można to zrobić przy użyciu zwykłej benzyny ekstrakcyjnej.

Współczesne technologie dają możliwość personalizowania wyglądu swojego samochodu w stopniu znacznie większym niż kiedykolwiek wcześniej. Z łączenia różnych barw lakieru korzystają producenci samochodów, oferując dwukolorowe samochodu prosto z salonu oraz możliwość dobrania barw przez klienta. Jeszcze więcej możliwości mają właściciele sięgający po popularne na rynku folie oraz substancje w sprayu. Pokolorowanie felg to najprostszy i najefektywniejszy sposób na zmianę wyglądu samochodu.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here