SAMOCHOD

Gdy samochód zaczyna wydobywać z siebie niecodzienne dźwięki zamiast włączać radio sprawdźmy jego źródło. Wczesne wykrycie usterki to dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg oraz profilaktyka wydawania fortuny na naprawy.

Jeżeli zima już się kończy a dźwięk lokalizuje się blisko kół, może warto wymienić ogumienie na opony letnie – wyprzedaż posezonowa to zawsze dobry pomysł na wcześniejsze zakupy i spokój, gdy niespodziewanie nadejdzie wiosna. Dlatego warto zaopatrzyć się w niezbędne wyposażenie z
wyprzedzeniem. Zarówno opony, jak i wnętrze nadkoli mogą zawierać sporo resztek błota pośniegowego i soli. Odpadające wraz z ociepleniem grudki często stają się przyczyną nieprzyjemnego chrobotania. Po zimie auto wymaga gruntownego sprzątania i przeglądu.

Stukanie w silniku

Jeżeli słyszymy powtarzające się stukoty lub skrzypienie w miejscu silnika sprawa może być poważna. Dlatego warto zajrzeć pod maskę i dokładnie sprawdzić czy wszystko jest tam, gdzie być powinno. Może część obluzowanej karoserii albo instalacji obija się o maskę. Jeśli dźwięk pojawia się jedynie podczas uruchamiania silnika możliwe, że problem tkwi w oleju, a raczej jego braku. Wówczas wystarczy go uzupełnić lub wymienić. Gdy po tym zabiegu problem nie zniknął, szukajmy głębiej, tzn. w filtrze olejowym oraz pompie. Podejrzenie, że coś w tym obszarze nie działa prawidłowo powinno spowodować jak najszybsze zgłoszenie się do warsztatu samochodowego.

Metaliczne brzęczenie w silniku

Metaliczny stukot w obszarze silnika może być przyczyną luzów zaworowych, czyli uszkodzenia ich hydraulicznych popychaczy, szczególnie, gdy pojawia się tuż po uruchomieniu auta. Gdy hałas niknie przy wyższych obrotach, przyczyną może być za niskie ciśnienie w układzie smarowania. To
również często jest skutek zaniedbań dotyczących oleju silnikowego.

Głuche trzaski i skrzypienie we wnętrzu auta

Samochody posiadają w wyposażeniu mnóstwo plastikowych elementów, które pod wpływem drgań i wstrząsów z czasem się obluzowują lub łamią. Tego typu uszkodzenia najczęściej są zlokalizowane w obszarze deski rozdzielczej. Najlepiej ją rozkręcić, przy okazji wyczyścić i dokładnie przymocować ponownie. Kolejną przyczyną nieprzyjemnych hałasów mogą być drzwi i znajdujące się w nich uszczelki. Tutaj też pomoże przeczyszczenie i nasmarowanie specjalną gąbką do gumowych elementów wyposażenia. Tego typu konserwację warto przeprowadzić profilaktycznie – najlepiej przed i po zimie.

Wszelkiego rodzaju niepokojące dźwięki wydobywające się z auta – szczególnie te, które rozpoczynają się po jego uruchomieniu najlepiej skonsultować ze specjalistą jak najwcześniej.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here